Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ’ ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα. 

Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοίμέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι– παρουσιάζουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης. 

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, Resdance, Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω

Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelp dance. Co.

Το φεστιβάλ ολοκληρώνεται με την τελετή λήξης την Κυριακή 29 Ιουνίου στο Open House, στον 3ο όροφο του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης. Την μουσική κονσόλα αναλαμβάνουν η Βάσια Ρεντούμη και η Όλγα Λασκαράτου από το toradiofono.gr και μας υπόσχονται το πιο χορευτικό πάρτι του καλοκαιριού.

Διαβάστε επίσης:
Οι Έλληνες χορογράφοι μέσα από το 13ο φεστιβάλ χορού, της Νάντιας Δρακούλα.

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα Σύγχρονου Χορού  Ίασις: Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ : Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ηχόδραμα: ρεĩ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Αθανασία Κανελλοπούλου: In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
YELP danceco. : Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Δαγίπολη: ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα…dolce vita
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ελιξ – Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ευγενία Σιγαλού:  Όνειρο One size 
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Trio AA: Ανωτέρα Βία 
Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ-Dancevacuum: Dance Banoptikon
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Indigo Fera: Eremus 
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’ 

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Υπέρ Ορίων: Bolero
Altius: I feel you
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ
Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα 7ο Βήμα: TARANTΕLLA 
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Nimis: Μία προς έναν  
Aniline Dancetheater: Βάκχες
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
SaLtaTor: Nature – Orbital  (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
Footsteps: BOUND
Φωτοσκίασις: του αρχέγονα
Ώρα:  21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
On/Off Dance etc. &  Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales
Ώρα:  22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’ 

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + …
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Index Animi: Without a Trace 
Στίγμα: Ονειροκατασκευές
Inter Se Onus: Sine Signum 
Soyuz: Ο τυφλός 
Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’ 

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λυδία Λίθος: Chair’s Tragedy
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box
Dance Factory: metamorphosis II
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Συν-κίνηση: tranSEASONS 
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; – Θα ξανασηκωθείς”: 
Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Resdance: Boundaries 
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Intravenous: Frames
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ditto: Script 
Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή
Περιηγητές: Καραμέλα
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

28 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ASOMO4 : υσΕγώ
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’

29 ιουνίου – Open House, Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Τελετή Λήξης 13ου Φεστιβάλ Χορού
Ώρα: 21:00