Tο 74ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας έριξε αυλαία το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017 και μεγάλος νικητής των φετινών βραβείων αναδείχθηκε ο Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο με το «The Shape of water», να κερδίζει τον Χρυσό Λέοντα για την καλύτερη ταινία.

Ο Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο με τον Χρυσό Λέοντα - ©REUTERS/Alessandro Bianchi

Ο Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο με τον Χρυσό Λέοντα – ©REUTERS/Alessandro Bianchi

Αυτά είναι τα βραβεία του 74ου Φεστιβάλ Βενετίας:

 

Επίσημο διαγωνιστικό:

 

Βραβείο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι για νεαρό ηθοποιό : Τσάρλι Πλάμερ «Lean on Pete» του Αντριάν Χέι

Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής: «Sweet Country» του Γουόργουικ Θόρντον

Βραβείο Καλύτερου ΣεναρίουΜάρτιν ΜακΝτόνα για το «Three Billboards Outside Ebbing Misouri»

Βραβείο καλύτερης ανδρικής ερμηνείαςΚαμέλ Ελ Μπάσα για το «The Insult»

 Σαρλότ Ράμπλινγκ - ©REUTERS/Alessandro Bianchi

Η Σαρλότ Ράμπλινγκ με το βραβείο Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας – ©REUTERS/Alessandro Bianchi

Βραβείο Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας: Σαρλότ Ράμπλινγκ για το «Hannah»

Αργυρό Λιοντάρι ΣκηνοθεσίαςΞαβιέ Λεγκράν για το «Jusqu’ a La Garde»

Αργυρό Λιοντάρι Μεγάλο Bραβείο της Eπιτροπής : «Foxtrot» του Σαμουέλ Μαόζ

Χρυσό Λιοντάρι: «The Shape of water» του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο

 Ξαβιέ Λεγκράν για το «Jusqu’ a La Garde» - Twitter/ Biennale di Venezia

Αργυρό Λιοντάρι Σκηνοθεσίας στον Ξαβιέ Λεγκράν για το «Jusqu’ a La Garde» – Twitter/ Biennale di Venezia

 

Παράλληλα τμήματα:

 

Βραβείο καλύτερου VR φιλμ: «Bloodless» της Τζίνα Κίμ

Βραβείο καλύτερης VR εμπειρίας: «La Camera Insabbiata» Λόρι Αντερσον και Χσιν Σιέν Χουάνγκ

Καλύτερο VR: «Arden’s Wake» του Γιουτζίν YK Τσουνγκ

Καλύτερο ντοκιμαντέρ για το σινεμά στο τμήμα Venice Classics: «The Prince and the Dybbuk» των Ελβίρα Νιβέρα, Πιετρ Ροσοσλόφσκι

Βραβείο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι για τον νεαρό ηθοποιό Τσάρλι Πλάμερ - Twitter/ Biennale di Venezia

Βραβείο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι για τον νεαρό ηθοποιό Τσάρλι Πλάμερ – Twitter/ Biennale di Venezia

Καλύτερη αποκατεστημένη ταινία του Venice Classics: «Come and See» του Ελέμ Κλιμοβ

Καλύτερη ταινία πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη: «Custody (Jusqu’a la Garde)» του Ξαβιέ Λεγκράν

Βραβείο καλύτερης μικρού μήκους τμήματος Orizzonti: «Gros Chagrin» Σελίν Ντεβό

Βραβείο καλύτερου σεναρίου ταινίας του τμήματος Orizzonti: «Oblivion Verses» του Αλιρεζά Καταμί

Βραβείο καλύτερης ανδρικής ερμηνείας ταινίας του τμήματος Orizzonti: Ναβίντ Μοαμαντζαντέ για το «No Date No Signature»

Βραβείο καλύτερης γυναικείας ερμηνείας ταινίας του τμήματος Orizzonti: Λίνα Κουντρί για το «Les Bienheureux»

Ειδικό βραβείο του τμήματος Orizzonti: «Caniba» των Βερένα Παραβέλ, Λουσιέν Καστέινγκ Τέιλορ

Βραβείο σκηνοθεσίας ταινίας του τμήματος Orizzonti: Βαχίντ Τζαλιλβάντ για το «No Date No Signature»

Βραβείο καλύτερης ταινίας του τμήματος Orizzonti: «Nico 1988» της Σουζάνα Νικαιρέλι

Twitter/ Biennale di Venezia

Twitter/ Biennale di Venezia

Twitter/ Biennale di Venezia

Twitter/ Biennale di Venezia