Η οπτική ταυτότητα του φετινού Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2018 αποτελείται από μια φιγούρα με τρία πόδια, που εκφράζουν τη διαφορετικότητα, τη συλλογικότητα και την κίνηση, το μάτι-θεατής και ένα πορτρέτο μιας πιθανής προτομής. Ο απρόβλεπτος συνδυασμός, πολύσημος και ανοιχτός σε ερμηνείες, παραπέμπει στη σκηνική δημιουργία ως πράξη μαγείας.

Ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου, Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, παρουσίασε το πρόγραμμα του φετινού Φεστιβάλ, έχοντας πλεόνασμα από τις δυο προηγούμενες χρονιές και έχοντας ως σύμμαχο του ατού του χρόνου, αφού με την έγκαιρη παρουσίαση του προγράμματος στοχεύει σε περισσότερο χρόνο για προετοιμασία και πρόβες, καλύτερη οργάνωση, καλύτερη συνεργασία με ελληνικούς και ξένους καλλιτεχνικούς οργανισμούς για συμπαραγωγές, καλύτερη επικοινωνία σε ελληνικά και διεθνή μέσα, εξεύρεση χορηγιών, δυνατότητα συμμετοχής σε ευρωπαϊκά προγράμματα.

Οι παραστάσεις από 127 γίνονται φέτος 87 και όλες οι ελληνικές θα έχουν αγγλικούς υπέρτιτλους, κυρίως για να ενισχυθεί ο διεθνής χαρακτήρας της Πειραιώς 260. Επίσης, για πρώτη φορά, θα υπάρχουν για όλες τις ελληνικές παραστάσεις υπέρτιτλοι στα ελληνικά για κωφούς. Η μείωση των παραστάσεων και η παρουσίαση ενός προγράμματος πιο συγκροτημένου και συγκεκριμένου θα βοηθήσει στην καλύτερη προβολή και επικοινωνία, στην καλύτερη διαχείριση της δουλειάς για τους εργαζόμενους.

«Όπως θα παρατηρήσετε», σημειώνει ο κ. Θεδωρόπουλος, «το πρόγραμμα είναι φέτος πιο στοχευμένο, καθώς ενισχύουμε συνειδητά την ταυτότητα του κάθε χώρου: κλασικός προσανατολισμός με ιδιαίτερη έμφαση στις μεγάλες ορχήστρες και τους διάσημους σολίστ στο Ηρώδειο, σύγχρονη αισθητική και νέες τάσεις στο θέατρο και στο χορό με μετακλήσεις ομάδων της διεθνούς πρωτοπορίας και αναθέσεις σε ταλαντούχους Έλληνες καλλιτέχνες στην Πειραιώς 260. Παράλληλα, διατηρείται και εμπλουτίζεται με νέες site specific δράσεις, ως επί το πλείστον δωρεάν για τους πολίτες, το «Άνοιγμα στην πόλη» στην Αθήνα και στον Πειραιά, που ενθαρρύνει τη συμμετοχή ενός πολύχρωμου κοινού στον παλμό του Φεστιβάλ. Eδώ μας αφορά ιδιαίτερα η παρουσία ανερχόμενων καλλιτεχνικών δυνάμεων, ανάμεσά τους πολλές γυναίκες, που εμπλέκουν δημιουργούς και κατοίκους σε συναρπαστικά συλλογικά εγχειρήματα».

Πρόγραμμα

Ηρώδειο 

Εθνική Λυρική Σκηνή, Ναμπούκκο

Νίκος Κυπουργός, Τα μυστικά της Εγνατίας

Il Pomo d’Οro – Maxim Emelyanychev, The Handel Mythology

Ελευθερία Αρβανιτάκη – ΤΑΚΙΜ, Την ίδια στιγμή

Φιλαρμόνια Ορχήστρα Αθηνών – Βύρων Φιδετζής, Περουζέ

Bill Murray, Jan Vogler & friends, New Worlds

Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ, Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής

Sting

Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο

Tchaikovsky Symphony Orchestra -Vladimir Fedoseyev

Καμεράτα – Joseph Calleja – Ramon Tebar

ΘΟΚ – Άρης Μπινιάρης, Πέρσες

Philharmonia Orchestra – Esa-Pekka Salonen

Calexico

Νάνα Μούσχουρη, Ένα μύθο θα σας πω

Καμεράτα – Γιώργος Πέτρου, Company

Αιμίλιος Χειλάκης – Μανώλης Δούνιας, Αντιγόνη

ΚΟΑ – Μάρτα Άργκεριχ – Θεοδοσία Ντόκου

ΚΟΘ – Ζωή Τσόκανου – Daniel Müller-Schott

Ταινιοθήκη της Ελλάδας – Δάφνις και Χλόη – Φ.Τσαλαχούρης

Nigel Kennedy, Bach meets Kennedy meets Gershwin

Εθνική Λυρική Σκηνή, Κάρμεν

Εθνική Λυρική Σκηνή - Κάρμεν του Ζωρζ Μπιζέ

Εθνική Λυρική Σκηνή – Κάρμεν του Ζωρζ Μπιζέ

Άνοιγμα στην πόλη – Αθήνα 

Chloé Moglia, Horizon (και στην Πειραιώς)

Εθνικός Κήπος
Θοδωρής Γκόνης,
Εθνικός Kήπος

Αυλή του Μιετ
Χριστίνα Μαξούρη, 20+1 λαϊκά μεταπολεμικά τραγούδιa
Duo Aura, Classic Without Frontiers
Βασίλης Ρακόπουλος, Affection

Ωδείο Αθηνών
Young Greek Classics, Αφιέρωμα: Ντεμπυσσύ
Aqua Jazz Athens 

Θερινός Κινηματογράφος Λαΐς & άλλοι χώροι
Σοφία Ντώνα, Σοφία Μπέμπεζα, Βασιλεία Στυλιανίδου, AMOQA, Beaver, Αφροδίτη

Ομάδα Ραφή – Αμάλια Μπένετ, Ιδομενέας

Χρηστίνα Γαρμπή, Ζεμφύρα

Δάφνη Κοκκίνη, Αγαθόφρων, Ο άτλας του συλλέκτη

ομάδα.pelma.Lia Haraki, The Performance Shop

Reverend Billy & the Stop Shopping Choir

Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Πολιτιστικοί περίπατοι

Bruno Beltrão - Grupo de Rua Inoah

Bruno Beltrão – Grupo de Rua Inoah

Άνοιγμα στην πόλη – Πειραιάς

Μπουκαπόρτες πλοίων Αθανασία Αγοράκη, Γιούλη Καρναχωρίτη, Μυρτώ Πανάγου, Γέρος – έρως

Ιχθυόσκαλα Κερατσινίου Ομάδα Salvia Divinorum, Ίσαλος γραμμή: μια ωδή στη φθίση

Πλατεία Κοραή Καλλιτεχνική κολεκτίβα Influx (Xάρης Πεxλιβανίδης, Κορίνα Βασιλειάδου), Blind Date

Παντελής Μάκκας - Αντιστολή

Παντελής Μάκκας – Αντιστολή

Πειραιώς 260

Σύγχρονο ελληνικό θέατρο

Δημήτρης Κουρτάκης, Αποτυχημένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό μου  (σύνθεση Μπέκετ)

Θωμάς Μοσχόπουλος, Φαρενάιτ 451 (Μπράντμπουρυ – Τρυφώ)                                                                       

Κωνσταντίνος Ρήγος, Πορνοστάρ της Έλενας Πέγκα

Elephas tiliensis, Οδυσσέας (επεισ. 11 & 18 Τζαίημς Τζόυς)

Ανέστης Αζάς – Πρόδρομος Τσινικόρης, Ελλάς Μονάχoυ

Άντζελα Μπρούσκου, Άγγελος εξολοθρευτής (Μπουνιουέλ)

blindspot theater group, Βρικόλακες (βασισμένο στον Ίψεν)   

 

Νέοι δημιουργοί

Violet Louise, Παράξενες ιστορίες (Έντγκαρ Άλλαν Πόε)

Μάρθα Μπουζιούρη, Αμάρυνθος

Ελίζα Σόρογκα, Ρίζες

 

Αφιέρωμα Λούλα Αναγνωστάκη

Αναδρομική έκθεση – Εργαστήριο – Ημερίδα

Γιάννης Μόσχος, Η Πόλη

Ρούλα Πατεράκη, Εργοτάξιο Λούλα Αναγνωστάκη. Μέρες ανάγνωσης

Ημερίδα Ένωσης Ελλήνων Κριτικών Θεάτρου
«Θεατρική Πρωτοπορία στην Ελλάδα του 21ου αιώνα»

Toneelgroep Amsterdam - Ivo van Hove

Toneelgroep Amsterdam – Ivo van Hove

Διεθνείς παραγωγές

Nature Theater of Oklahoma, To κυνήγι της ευτυχίας

Timofey Kulyuabin, Τρεις αδελφές

Proton TheatreKornél Mundruczó, Απομίμηση ζωής

Jaha Koo, Cuckoo

Mapa Teatro, Ο αποχαιρετισμός

Nowy TeatrKrzysztof Warlikowski, We Are Leaving

 

Στο Μέγαρο Μουσικής:

Toneelgroep – Ivo van Hove, Μετά την πρόβα / Περσόνα

Julien Gosselin, 1993

Κωνσταντίνος Ρήγος Πορνοστάρ - Η αόρατη βιομηχανία του σεξ / της Έλενας Πέγκα

Κωνσταντίνος Ρήγος Πορνοστάρ – Η αόρατη βιομηχανία του σεξ / της Έλενας Πέγκα

Χορός

Arkadi Zaides, Talos

Χριστίνα Γουζέλη & Paul Blackman, Τhe Art of Dying

Bruno Beltrão, Inoah

Marlene Monteiro Freitas, οf ivory and flesh (DNA)

Ηρώ Αποστολέλλη & Αγνή Παπαδέλη-Ρωσσέτου, Δωμάτια

El conde de Torrefiel, LA PLAZA

Γιάννης Μανταφούνης & Manon Parent, Sing the Positions

Boris Charmatz, enfant

Σταύρος Γασπαράτος, Rage Park

Ολοήμερη δράση: Μια μέρα γεμάτη χορό

Εγκατάσταση
Παντελής Μάκκας, Αντιστολή

 

Κήπος & Προαύλιο

six d.o.g.s, ADD 2018

Leon of Athens, Xenos

ApurimacΜαρίζα ΡίζουΜάρθα Μορελεόν, Latin Party

Γιάννης ΜπέζοςΗρώ Μπέζου, Κρατώντας μια σπίθα…

Αthens Open Air Film Festival

Αμάλια Μπένετ - Ομάδα Μουσικού Θεάτρου Ραφή

Αμάλια Μπένετ – Ομάδα Μουσικού Θεάτρου Ραφή

Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Κώστας Τσιάνος, Αχαρνείς του Αριστοφάνη

Τσέζαρις Γκραουζίνις, Αγαμέμνων του Αισχύλου

Εθνικό Θέατρο – Νικίτα Μιλιβόγεβιτς, Πλούτος του Αριστοφάνη

Εθνικό Θέατρο – Θ. Παπακωνσταντίνου, Ηλέκτρα του Σοφοκλή

Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, Θεσμοφοριάζουσες του Αριστοφάνη

ΚΘΒΕ – Γιάννης Αναστασάκης, Ορέστης του Ευριπίδη

Κώστας Φιλίππογλου, Βάτραχοι  του Αριστοφάνη

Γιάννης Κόκκος, Οιδίπους επί Κολωνώ του Σοφοκλή

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Ομάδα Vasistas – Αργυρώ Χιώτη, Χοηφόροι

Κωνσταντίνος Ντέλλας, Αντιγόνη

Μάρθα Φριντζήλα, Προμηθέας Δεσμώτης

Αρχαίο Στάδιο Επιδαύρου

Στεφανία Γουλιώτη, Ευμενίδες

Λύκειο Επιδαύρου

Διεθνές θερινό σχολείο αρχαίου δράματος
Παραστάσεις με τη συμμετοχή των σπουδαστών

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου
Πατρίσια Απέργη / Αερίτες

Αρχαίο Στάδιο Επιδαύρου
Ιωάννα Πορτόλου, Γιάννης Νικολαΐδης, Σεσίλ Μικρούτσικου / Ομάδα Griffon

Εκπαιδεύοντας το  κοινό στο αρχαίο δράμα

Δημιουργική απασχόληση για παιδιά στην Επίδαυρο

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου 2018 με τους συντελεστές και τις ακριβείς ημερομηνίες.