Η ομάδα NAIL.hitnrun σε συνεργασία με τον Δήμο Πειραιά και την υποστήριξη της UNESCO Πειραιά και Νήσων, δίνουν για τρίτη συνεχή χρονιά τον λόγο στους νέους δημιουργούς της έβδομης τέχνης.

Το 3ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά θα διεξαχθεί από τις 16 έως και τις 20 Μαΐου. Η κινηματογραφική γιορτή του Πειραιά θα λάβει χώρα στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

Οι ταινίες μικρού μήκους που θα συμμετέχουν στο καθιερωμένο διαγωνιστικό κομμάτι θα αξιολογηθούν από μία εξέχουσα κριτική επιτροπή και συγκεκριμένα τους καλλιτέχνες:

Γιώργος Ζώης (Σκηνοθετης), Έκτορας Λυγίζος (Σκηνοθέτης), Δάφνη Schmon (Σκηνοθέτης /Παραγωγός), Ιωάννης Παπαζήσης (Ηθοποιός), Μαρία Ραπτάκη (DoP /Σκηνοθετης), Αντώνης Morgan Κωνσταντουδάκης (Σκηνοθέτης /Καλλιτεχνική Διεύθυνση Φεστιβάλ).

Οι ταινίες θα διεκδικήσουν τις εξής βραβεύσεις:

1. Καλύτερες Ταινίες Μικρού Μήκους (Α’, Β’ και Γ’ Θέση)

2. Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία

3. Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία

4. Καλύτερη Διεύθυνση Φωτογραφίας

5. Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής

6. Βραβείο Κοινού

Μετά τις προβολές και την ψηφοφορία του κοινού, θα ακολουθεί ημερησίως παρουσίαση ταινίας και συζήτηση, από τους σκηνοθέτες Τώνης Λυκουρέσης, Κυριάκος Κατζουράκης και Αντώνης Morgan Κωνσταντουδάκης.

Αναλυτικό Πρόγραμμα:

Πέμπτη 16 Μαΐου 2019

19:00 Wiski – Πάνος Κατσιμπέρης (διάρκεια 11:00)

19:20 Απορία – Βασίλης Ματιάκης (διάρκεια 24:00)

19:50 Κυκλάμινο – Βέλκο (διάρκεια 9:00)

20:10 Check In – Κωνσταντίνος Στραγαλινός (διάρκεια 20:00)

20:30 Προβολή της ταινίας μεγάλου μήκους «USSAK» – συζήτηση με τον σκηνοθέτη της ταινίας Κυριάκο Κατζουράκη και την ηθοποιό Κάτια Γέρου

Παρασκευή 17 Μαΐου 2019

19:00 Η Άγκυρα – Μιχαήλ Γαλανόπουλος (διάρκεια 10:00)

19:15 FD-2 – Charlene Ιωαννίδη & Κωνσταντίνα Θεοφάνους (διάρκεια 29:00)

19:50 pet – Marta Bakri (διάρκεια7:00)

20:10 Springtime rest – Γιάννης Ζαφείρης (διάρκεια 15:00)

20:30 Α’ Πανελλαδική προβολή των ταινιών μικρού μήκους «Έψιλον» και «DER» – συζήτηση με τον σκηνοθέτη Αντώνη Morgan και την ηθοποιό Λίνα Φούντογλου (ομάδα Nail.hitnrun)

Σάββατο 18 Μαΐου 2019

19:00 Το λάθος – Βαγγέλης Παπαδιόχος (διάρκεια 6:00)

19:10 Με ανοιχτά φτερά – Βίβιαν Παπαγεωργίου (διάρκεια 22:00)

19:40 Πολυέλαιος – Αντώνης Γλαρός (διάρκεια 10:00)

19:55 Fake News – Δημήτρης Κατσιμίρης (διάρκεια 15:00)

20:15 Η Ερήμωση – Θωμάς Γιαννάκης (διάρκεια 9:00)

20:30 Οι Τέχνες συναντούν τον κινηματογραφικό κόσμο του Τώνη Λυκουρέση – Παρουσίαση συνολικού έργου του καταξιωμένου σκηνοθέτη και συζήτηση με τον σκηνοθέτη

Κυριακή 19 Μαΐου 2019

19:00 Coordinates – Μάκης Τσούφης (διάρκεια 7:00)

19:10 Figaro – Καλλιόπη Βίλλυ Κωτούλα (διάρκεια 7:00)

19:20 Σελφίτιδα – Πέγκυ Ζούτη (διάρκεια 13:00)

19:40 Μικρός που είναι ο κόσμος – Λευτέρης Γιαννακουδάκης (διάρκεια 18:00)

20:00 Η Αλίκη πάντα φεύγει – Ειρήνη Γαντερί (διάρκεια 20:00)

20:30 Νίκος Καββαδίας, Λάμπρος Πορφύρας, Νίκος Χαντζάρας – Τρεις ποιητές του Πειραιά συναντούν τον κινηματογράφο, μέσα από την δημιουργία της ομάδας Nail.hitnrun

Δευτέρα 20 Μαΐου 2019

20:00 Τελετή Απονομής Βραβείων 3ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά, με live μουσική από την Βανέσα Αδαμοπουλου