Το Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Αθήνας, η μεγάλη τριήμερη γιορτή της ενότητας μέσα από τη διαφορετικότητα, επιστρέφει στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια στις 1, 2, 3 Ιουλίου 2016.

Ειδικά φέτος, το ετήσιο ραντεβού του αντιρατσιστικού κινήματος πραγματοποιείται σε μια εξαιρετικά κρίσιμη συγκυρία για το Προσφυγικό.

Το 19ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Αθήνας με τις συναυλίες, τις συζητήσεις, τους θεματικούς του χώρους, τα θεατρικά δρώμενα, τις εκθέσεις, τον παιδότοπο, τις πολυεθνικές κουζίνες του στέλνει ηχηρό μήνυμα αλληλεγγύης, ελπίδας και συναδέλφωσης.

Αναλυτικό 
Πρόγραμμα

Συζητήσεις

Παρασκευή 1 Ιουλίου  2016
Συμφωνία ΕΕ–Τουρκίας: Ευρώπη-φρούριο και Ευρώπη-φυλακή
Συντονιστής: Γιώργος Μανιάτης (Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών)
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Ερμιόνη Φρεζούλη (Χιακή Συμπολιτεία), Γεωργία Σπυροπούλου (Διεθνής Αμνηστία), Θανάσης Κούρκουλας (Κίνηση Απελάστε το Ρατσισμό), Γιάννης Ανδρουλιδάκης (Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στους Οικονομικούς και Πολιτικούς Πρόσφυγες)

Η άνοδος της ακροδεξιάς στην Ευρώπη – Η δίκη της Χρυσής Αυγής
Συντονιστής: Δημοσθένης Παπαδάτος (Rednotebook)
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Christine Gerber, (Παρεμβασιακή Αριαστερά -Γερμανία), Τάκης Γιαννόπουλος ( (Antinazi Zone), Ελευθερία Κουμάντου (Πρωτοβουλία Golden Dawn Watch), Κώστας Παπαδάκης (δικηγόρος στη δίκη της Χρυσής Αυγής)

Χώροι στέγασης προσφύγων – το παράδειγμα του City Plaza
Συντονίστρια: Χριστίνα Παλασίδη , City Plaza
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Rabee Abodarah (πρόσφυγας από τη Συρία-ένοικος του City Plaza), Τόνια Κατερίνη (πρόεδρος Συλλόγου Αρχιτεκτόνων), Μάνια Μπαρσέφσκι (yabasta.gr), Στέφανος Μπατσής (Κατάληψη Στέγης Προσφύγων/Μεταναστών Νοταρά)

Σάββατο 2 Ιουλίου 2016
• Φλεγόμενη Μέση Ανατολή: διακρατική, κρατική και παρακρατική τρομοκρατία
Συντονίστρια: Ειρήνη Γαϊτάνου (K-lab)
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Σωτήρης Ρούσσος (καθηγητής Διεθνών Σχέσεων), Νίκος Αργυρίου (Δίκτυο Σπάρτακος), Μιχιάρ Εκτάμι (Ένωση Παλαιστινίων Εργαζομένων)

• Blockupy: Εκδήλωση Ευρωπαϊκού Συντονισμού των κινημάτων
Συντονίστρια: Λουκία Κοτρωνάκη (Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα)
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Nicolas Galepides (Συνδικαλιστική Ομοσπονδία SUD -Γαλλία), Giorgio Grappi (Πρωτοβουλία Precarious Disconnection -Ιταλία), Corinna Genschel (Blockupy -Γερμανία)

• Αγώνες ενάντια στις απολύσεις.
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Στέφανος Iωαννίδης (διωκόμενο μέλος ΣΜΕΘ), Δημήτρης Χατζιστέλιος (συνδικαλιστής), Αγγελική Σεραφείμ (δικηγόρος)

Κυριακή 3 Ιουλίου 2016
• Εγκλωβισμένοι πρόσφυγες στην Ελλάδα: το αίσχος των «κέντρων φιλοξενίας» και το δικαίωμα στην αξιοπρεπή διαμονή
Συντονιστής: Νασίμ Λομάνι (πρόσφυγας από το Αφγανιστάν, Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών)
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Πέτρος Κωνσταντίνου (ΚΕΕΡΦΑ), Λίνα Θεοδώρου (City Plaza), Ismet Akurt (Πολιτιστικό Κέντρο Κουρδιστάν ΙΣΜΕΤ)

• Αντιστάσεις και εναλλακτικές απέναντι στο 3ο Μνημόνιο
Συντονίστρια: Αναστασία Ματσούκα, Ανασύνθεση ΟΝΡΑ
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Αποστόλης Δεδουσόπουλος (καθηγητής Οικονομικών), Παναγιώτης Σωτήρης (Εκτός Γραμμής), Γιάννης Ελαφρός (Πριν), Αντώνης Νταβανέλλος (Εργατική Αριστερά)

• Μόνιμα μνημόνια, ιδιωτικοποίηση της δημόσιας περιουσίας και εμπορευματοποίηση του περιβάλλοντος
Συντονιστής: Γιώργος Βελεγράκης
Ομιλητές & Ομιλήτριες: Ελένη Πορτάλιου (Eπιτροπή Αγώνα για το Μητροπολιτικό Πάρκο του Ελληνικού), Πέτρος Ψαρρέας (Κόκκινο Δίκτυο – Ερευνητής Πολιτικής Οικονομίας και Περιβάλλοντος), Ηρώ Διώτη (περιφερειακή σύμβουλος Θεσσαλίας)

Συναυλίες – Κεντρική Σκηνή

Παρασκευή 1 Ιουλίου

Deaf Radio
Bad Movies
The Noise Figures
Tuber

Σάββατο 2 Ιουλίου

Χοροί από την Ένωση Αφρικανών Γυναικών
Σαβίνα Γιαννάτου – Γιάννης Παλαμίδας – Λένα Πλάτωνος
Κωνσταντίνος Βήτα
Μ.Α.t.Ε

Κυριακή 3 Ιουλίου

Rodina, Βουλγάρικο Φολκλορικό Συγκρότημα
Κολλεκτίβα Πλέγμα
Idra Kayne
«Το Τραγούδι του Ξένου»: Φοίβος – Δεληβοριάς Αργύρης Μπακιρτζής – Μάρθα Φρινζτήλα σε μια μοναδική συναυλία ειδικά για το Φεστιβάλ

Συναυλίες – Μεταναστευτική Σκηνή

Παρασκευή 1 Ιουλίου
Μουσικοχορευτικό από τη Γεωργιανή κοινότητα
Refugees Music band (πρόσφυγες από το Ιράν και το Αφγανιστάν)
Mike Jamore
DJ Theo
From A to Z
Hydraulic Cupcake
307 Jam Squad
Κυνηγημένες Ψυχές
Hip Hop Καφενές

Σάββατο 2 Ιουλίου
Αετοί – Πολυφωνικά τραγούδια και χοροί από την Αλβανία
Βήμα & Nps & Βρώμικη Εκδοχή
Refpolk – Daisy Chain – Miss Zebra
Renovatio
Tribal West / Ομάδα Αφρικάνικων Κρουστών
Ράδιο Σολ
Σάλια Μπάλια
Fundracar

Κυριακή 3 Ιουλίου
Mandela Girls
Las Galoperas de Atenas
Martha Moreleon & Los Del Sur
Rose Wood: χορός-τραγούδια από τη Μαδαγασκάρη
Πολιτιστικός Σύλλογος Κουρδιστάνone μου
Sam Roma
Αγγελική Τουμπανάκη & the Buzz Bastardz
Afro-cargo + dancers

Συναυλίες – Χώρος Ρεμπέτικου

Παρασκευή 1 Ιουλίου: Σαλταδόροι
Σάββατο 2 Ιουλίου: Εντροπία
Κυριακή 3 Ιουλίου: Rebetien

Δρώμενα, Εκθέσεις, Παιδότοπος

Σάββατο 2 Ιουλίου
Λαϊκά παραμύθια απ’ όλο τον κόσμο
Οι Ομάδες Αφήγησης «Οι Υφάντρες των Παραμυθιών», «Παραμυθανθός», «Παραμυθοπεράσματα» και «Ήμουνα κι εγώ εκεί» μοιράζονται την αγάπη τους για τη σοφία του παραμυθιού και την ομορφιά της αφήγησης.

Φιλική συνάντηση σκάκι. Συναντιούνται οι σκακιστικές ομάδες ΚΑΣΑΠΙ (Ένωση Φιλιππινέζων Μεταναστών στην Ελλάδα)-ΑΕΚ

Κυριακή 3 Ιουλίου
«Eashwayiy».  H πολυεθνική θεατρική ομάδα των Πίσω Θρανίων δίνει επί σκηνής έναν ορισμό του «τυχαίου». Η παράσταση βασίζεται σε απόσπασμα από τους στίχους του Ashraf Sayadh: «Tυχαία -αυτή είναι η λέξη που έψαχνα τόσον καιρό. Ζούμε σε έναν τυχαίο κόσμο».

Όλο το τριήμερο
Έκθεση φωτογραφίας για τις διαδρομές και τη ζωή των προσφύγων όπως τις αποτύπωσε ο φακός φωτορεπόρτερ και φωτογράφων.

«Endless».  Έκθεση φωτογραφίας της Ελεάνας Κωνσταντέλλος για την καθημερινότητα των προσφύγων στο Eλληνικό, στον Eλαιώνα και στο Λαύριο -για τη ζωή που αντιστέκεται στο θάνατο, για τη χαρά που βρίσκει τρόπο να ανθίζει παντού.

Στον Παιδότοπο του Φεστιβάλ, η ομάδα Άπειρον και τα Πίσω Θρανία θα ψυχαγωγεί τα παιδιά καθημερινά με εργαστήρια καλλιτεχνικών, θεατρικό παιχνίδι, χειροτεχνίες και μουσικοκινητικές δραστηριότητες.

Κουζίνες
Μεταναστευτικές κουζίνες. Όλο το τριήμερο θα προσφέρονται φαγητά και γλυκά από χώρες της Ασίας (Αφγανιστάν, Μαλαισία, Φιλιππίνες), της Αφρικής (Ένωση Αφρικανών Γυναικών, Αιθιοπία, Ζιμπάμπουε, Καμερούν, Μαδαγασκάρη, Μοζαμβίκη, Νίγηρας, Νιγηρία, Ν. Αφρική, Σενεγάλη, Σιέρα Λεόνε, Σουδάν, Τανζανία) και της Μέσης Ανατολής (Ιράν, Τουρκία, Κουρδιστάν) σε ένα ατέλειωτο μενού που δε γνωρίζει σύνορα.

Σουβλάκια, ρακομεζέδες και Συλλογική Κουζίνα. Από το 19ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ δε θα λείψουν ούτε τα παραδοσιακά σουβλάκια ούτε και οι χορταστικές δημιουργίες της Συλλογικής Κουζίνας El Chef. Για τσιμπολογίδι και ρακομεζέδες αναζητήστε το «Ρακάδικο».