Το φετινό 24ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, το Μεγάλο Διεθνές Φεστιβάλ της Αθήνας, διεξάγεται από 26 Οκτωβρίου έως και τις 2 Νοεμβρίου 2011. Στις 8 μέρες της διάρκειας του Πανοράματος, περισσότερες από 50 ταινίες από την Ευρώπη και τις άλλες ηπείρους θα παρουσιαστούν στον κινηματογράφο Απόλλων Cinemax Class και το Ίδρυμα «Μιχάλης Κακογιάννης».

Η επίσημη έναρξη του 24ου Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου θα γίνει στις 26 Οκτωβρίου στον κινηματογράφο Απόλλων Cinemax Class, με τη βραβευμένη τουρκική ταινία «Once Upon A Time In Anatolia» του Nuri Bilge Ceylan – Μεγάλο Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής του Φεστιβάλ των Καννών.

Όπως κάθε χρόνο ο κεντρικός κορμός του Πανοράματος είναι αφιερωμένος στον Ευρωπαϊκό Κινηματογράφο, με προγράμματα όπως το καθιερωμένο πια Διαγωνιστικό Τμήμα με 7 άπαιχτες ευρωπαϊκές ταινίες, με βραβεία που απονέμει πενταμελής κριτική επιτροπή. Στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ συμπεριλαμβάνονται προβολές νέων άπαικτων ταινιών από τον παγκόσμιο κινηματογράφο και αφιερώματα στους σκηνοθέτες Akira Kurosawa, Samuel Fuller καθώς και στον Ελληνικό κινηματογράφο των 90’s .

Στο πλαίσιο του 24ου Πανοράματος θα πραγματοποιηθεί επίσης συζήτηση σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου, με θέμα «Ελληνικός Κινηματογράφος: Quo Vadis?», τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου στις 12 το μεσημέρι στον ΙΑΝΟ. Παίρνουν μέρος οι: Νίνος Φένεκ Μικελίδης, Ανδρέας Τύρος, Νίκος Τριανταφυλλίδης, Βασίλης Βαφέας, Γιάννης Φάγκρας, Νέστορας Πουλάκος και Γιάννης Οικονομίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ CINEMAX CLASS

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ
8.30 μ.μ. ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Once Upon a Time in Anatolia), (2011) του Νουρί Τσεϊλάν, (Α). 150΄

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου
6.00 μ.μ. Ο ΠΟΡΤΟΦΟΛΑΣ (Pickup On South Street) (1953) του Σάμιουελ Φούλερ, (ΣΦ). 80΄
7.40 μ.μ. PATER (2011) του Αλέν Καβαλιέ, (Δ). 105΄
9.45 μ.μ. Ο ΞΕΝΑΓΟΣ (The Guide) (2011) του Ζαχαρία Μαυροειδή, (Α). 94΄

Παρασκευή 28 Οκτωβρίου
6.00 μ.μ. Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (Uncle Silas), (1947) του Τσαρλς Φρανκ, (ΚΠ). 103΄
8.00 μ.μ. ΕΜΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ (Noi Credevamo), (2010) του Μάριο Μαρτόνε, (Δ). 170΄
11.15 μ.μ. ΤΡΙΟ (Drei) (2010) του Τομ Τίκβερ, (Α). 119΄

Σάββατο 29 Οκτωβρίου
4.30 μ.μ. ΠΙΣΤΟΜΑ (Face Down) (2011) του Γιώργου Φουρτούνη, (Α).18΄ & ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΩΝ(Scavengers’ Union) (2011) της Μαρίνας Δανέζη,(Α). 74΄
6.30 μ.μ. KILL LIST (2011) του Μπεν Γουίτλι, (Δ). 95΄
8.30 μ.μ. THE BLACK POWER MIXTAPE 1967-1975 (2011) του Γκόραν Όλσον, (Α). 100΄
10. 30 μ.μ. Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ (Naked Kiss) (1964) του Σάμιουελ Φούλερ, (ΣΦ). 90΄
12.00 μ.μ. SHOCK CORRIDOR (1963), του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 101΄

Κυριακή 30 Οκτωβρίου
4.15 μ.μ. ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΖΙ (Verboten!) (1959), του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 93΄
6.10 μ.μ. ΓΥΜΝΗ ΓΚΕΪΣΑ (House of Bamboo) (1955) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 102΄
8.10 μ.μ. ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ (Mistérios de Lisboa) (2010), του Ραούλ Ρουίζ, (Δ). 272΄

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου
6.15 μ.μ. SUICIDE ROOM (2011) του Γιάν Κομάσα, (Δ). 114΄
8.30 μ.μ. Η ΠΕΡΟΥΚΑ, (Sac) (2010), του Ταϊφούν Πιρσελίμογλου, (Δ). 120΄
11.00 μ.μ. ΤΖΕΪΝ ΕΪΡ (Jane Eyre), (2011) του Κάρι Φουκουνάγκα, (Α). 120΄

Τρίτη 1 Νοεμβρίου
6.00 μ.μ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΡΚΑΝΤΙΝ (Mr. Arkadin), (1955) του Όρσον Γουέλς (ΚΠ). 93΄
8.00 μ.μ. BEDOUIN (2010) του Ιγκόρ Βολοσίν, (Δ). 100΄
10.00 μ.μ. KING OF DEVIL’S ISLAND (2010) του Μάριους Χόλστ, (Α). 120΄

Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
5.45 μ.μ. PARK ROW (1952) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 83΄

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
8.30 μ.μ. ΥΠΗΡΕΤΡΙΕΣ (The Help), (2011) του Τέιτ Τέιλορ. (Α).146΄

ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
5.30 μ.μ. ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA Ι 83΄ & ΑΠ’ ΤΟ ΧΙΟΝΙ (From the Snow) (1993) του Σωτήρη Γκορίτσα (ΕΚ). 90΄8.45 μ.μ. Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΜΕΝΩΝ (Dodes’ka-den), (1970) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 140΄

Πέμπτη 27 Οκτώβριου
6.00 μ.μ. ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΕFA ΙΙ 86΄ & ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ (End of an Era), (1994) του Αντώνη Κόκκινου(ΕΚ). 98΄
9.30 μ.μ. ΡΑΝ (Ran), (1985) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 160′

Παρασκευή 28 Οκτωβρίου
5.30μ.μ. ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΗ ΧΟΥΡΜΑΔΙΑ (Love Under the Date Tree), (1990) του Σταύρου Τσιώλη (ΕΚ). 82΄
7.15 μ.μ. ΕΡΑΣΤΕΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (Lovers Beyond Time), (1990) του Δημήτρη Παναγιωτάτου (ΕΚ). 85΄
8.50 μ.μ. Ο ΡΟΚΟ ΚΑΙ Τ’ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ (Rocco e i suoi fratelli), (1960) του Λουτσίνο Βισκόντι (ΚΠ). 168΄

Σάββατο 29 Οκτωβρίου
5.00 μ.μ. ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ (Loaf and Camouflage), (1984) του Νίκου Περάκη (ΕΚ). 99΄
7.00 μ.μ. ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ (Every Sunday), (1999) του Βασίλη Βαφέα (ΕΚ). 98΄
9.00 μ.μ. ΕΠΤΑ ΣΑΜΟΥΡΑΪ (Shichinin no samurai), (1954) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 207΄

Κυριακή 30 Οκτωβρίου
6.15μ.μ. Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, (1996) (The Triumph of Time) του Βασίλη Μαζωμένου (ΕΚ). 72΄
7.45 μ.μ. ΚΑΤΙΝΑ ΠΑΞΙΝΟΥ (Παρασκήνιο – Β μέρος), (2001) 52΄ & Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΡΚΑΝΤΙΝ (Mr. Arkadin), (1955) του Όρσον Γουέλς (ΚΠ). 93΄
10.30 μ.μ. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ (Run of the Arrow), (1957) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 86΄

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου
4.45 μ.μ. ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA ΙΙΙ 87΄ & ΔΟΝΟΥΣΑ (Donusa), (1992) της Αγγελικής Αντωνίου (ΕΚ).84΄
7.50 μ.μ. ΚΛΕΙΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ (U-Turn), (1991) του Νίκου Γραμματικού (ΕΚ). 83΄
9.30 μ.μ. ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ (For Whom the Bell Tolls), (1943) του Σαμ Γουντ (ΚΠ). 170΄

Τρίτη 1 Νοεμβρίου
6.00 μ.μ. ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA ΙV, 72΄ & ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ (I Dream of My Friends),(1993) του Νίκου Παναγιωτόπουλου (ΕΚ). 114΄
9.15 μ.μ. Η ΕΑΡΙΝΗ ΣΥΝΑΞΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ (The Spring Gathering), (1999) του Δήμου Αβδελιώδη (ΕΚ). 178΄

Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
6.00 μ.μ. CRIMSON KIMONO, (1959) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 82΄
8.00 μ.μ. Ο ΚΟΚΚΙΝΟΓΕΝΗΣ (Red Beard), (1965) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 185΄

A: Avant Premiere
Δ: Διαγωνιστικό
ΣΦ: Σάμιουελ Φούλερ
ΑΚ: Ακίρα Κουροσάβα
ΚΠ: Κατίνα Παξινού
ΕΚ: Ελληνικός Κιν/φος