Το πέμπτο διεθνές φεστιβάλ ταινιών μηκρού μήκους της Θεσσαλονίκης διεξάγεται φέτος από 19 έως και 22 Οκτωβρίου στον κινηματογράφο Αλέξανδρος, με δύο προγράμματα καθημερινά.

Η αναμφισβήτητη σημασία των ταινιών μικρού μήκους αναγνωρίζεται όσο ποτέ άλλοτε. Και δεν είναι μόνο ότι ήταν πάντα η αφετηρία όλων των μεγάλων σκηνοθετών. Πάντα, σοβαροί άνθρωποι του κινηματογράφου δήλωναν “ότι πιο δημιουργικό στο σινεμά και τα πιό σοβαρά κοινωνικά και πολιτικά μηνύματα απ’ όλες τις κοινωνίες προβάλλονται στα μ.μ. έργα”. Και σήμερα, οι ψηφιακές κάμερες, ακόμη και τα κινητά τηλέφωνα, επιτρέπουν στον κάθε ταλαντούχο νέο να δημιουργήσει σημαντικό σινεμά.

Το TISFF αντιπροσωπεύει την Θεσσαλονίκη με αξιοπρέπεια σε ευρωπαικά φεστιβάλ και πρόβαλε τα 4 τελευταία χρόνια εντυπωσιακές καί πρωτοποριακές μ.μ. ταινίες απ’όλον τον κόσμο.

Οι συμμετοχές και για το 2011 ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, έτσι έχουμε την τιμή να παρουσιάσουμε στο κοινό πάνω από 100 ταινίες μικρού μήκους από Χιλή και Βραζιλία μέχρι Ρωσία και Ιράν, τα βραβευμένα ελληνικά, καλέσμένους για συζήτηση τους βραβευμένους σκηνοθέτες Γιάννη Οικονομίδη και Γιώργο Ζώη και ειδικά αφιερώματα στα Φεστιβάλ του Σαράγεβο, Φεστιβάλ Μονοπλάνων του Ζάγκρεμπ, Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Αθήνας Psarokokalo, Βάσκικα φιλμ και τα καλύτερα Γαλλικά animation 2011 (uniFrance).

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

PROGRAM A’ 17:00

* Best of TiSFF 2010
* Tribute to Basque Films
AT HOME, Nenad Mikalacki (19’, Serbia)
WHERE THERE’S SMOKE, Andrew Brand (15’, U.K.)
MARIOS & the RAVEN, Yiannis Bougioukas (22’, Greece)
DISTANCE OF CONTACT, D.Paparoidamis / P.Valsamidis, (15’, Greece)
VIEW FROM A WELL, Ivona Juka (24’, Croatia)
DELIQUID, Christos Sitaridis (12’, Greece)
A TRUE STORY, Kerem Keskin (19’, Turkey)
THE MORNING AFTER, Alexandra Sufit (3’, U.K.)

PROGRAM B’ 21:00

SAILCLOTH, Elfar Adalsteins (18’, U.K.)
DEAD on TIME, Kostas Skiftas (11’, Greece)
RIDICULA, Domingo J. Gonzales (15’, Spain)
NO EXISTO EL ADIOS, Pablo Bullejos (16’, Spain)
LIVING CITY, D.Giouzepas/E.Theodoridou (18’, Greece)
DESPERDICIO/WASTE, Cadu Favero (13’, Brazil)
TROGLODYTES, Thanos Kermitisis (20’, Greece)
* Best of TiSFF 2010

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

PROGRAM A’ 17:00

* Best of TiSFF 2010
ETHOS, Spiros Amiropoulos (17’, Greece)
CHECK POINT, Ruben Amar (19’, U.K.)
BROTHERHOOD, Matt Taabu (14’, U.K.)
THE RIVER, Michael Felanis (10’, Greece)
MY HOUSE IS CLOUDY, Karim Azimi (12’, Iran)
FACES TO FACE, Achilleas Papakonstantis (15’, Greece)
A BITE, Heli Sorjonen (5’, Finland)
JOURNEY OF NO RETURN, Guclu Yaman (21’, Turkey)
* Tribute to Sarajevo City of Film

PROGRAM B’ 21:00

* Tribute to Sarajevo City of Film
CASUS BELLI, George Zois (11’, Greece)
CUTDAMN! / KOFTO, Vasilis Kalamakis (14’, Greece)
ODYSSEUS GAMBIT, Alex Lora (12’, Spain)
REC, Dimitris Argyriou (12’, Greece)
END GAME, Wim Vanacker (11’, France)
SEVERLASALREVES, Pablo Arreba (6’, Spain)
I HATE YOU, Rafa Rojas-Diez (6’, Spain)
ALVINEAL, Zeke Lever (15’, USA)
PIGS, Konstantina Kotzamani (25’, Greece)
* Best of Tisff 2010

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

PROGRAM A’ 17:00

* Best of Tisff 2010
* Tribute to ONE TAKE festival, Zagreb
IN THE ZONE OF READINESS, Mihail Mareskin (8’, Russia)
THE VANISHING, Bartosz Kruhlik (20’, Poland)
PROTECT THE NATION, Candice Reisser (16’, S.Africa)
DE ARCHITECTURA, Konstantinos Stragalinos (16’, U.K.)
RISORSE UMANE, Marco Giallonardi (12’, Italy)
PASSENGERS, Fred L’ Epee (8’, Switzerland)
LEADER, Gabriel Tzafkas (28’, Greece)

PROGRAM B’ 21:00

* Tribute to Athens Short Film Festival Psarokokalo
LES BARBARES, Jean Gabriel Periot (5’, France)
CORTO, Dairo Cervantes (8’, Colombia)
IRIS, Alexandros Sipsidis (13’. Greece)
NOLYA, Cem Koztufekci (26’, Turkey)
ABOUT A SPOON, Philippe Lamensch (14’, France)
DEAD on TIME, Kostas Skiftas (11’, Greece)
ATTIC, Minos Nikolakakis (18’, Greece)
MI VIDA SECRETA, Felipo Garido (15’, Chile)
CZECH, PLEASE, Juan David Salazar (5’. Czech Rep.)

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

PROGRAM A’ 17:00

* Tribute to best French animation 2011 (uniFRANCE)
NOLYA, Cem Koztufekci (26’, Turkey)
ICE, George Dascalakis (10’, Germany)
UNDER STRESS, Paris Patsouridis (10’, Greece)
ON the CRANE, Gabriel Sirbu (17’, Romania)
SUPER DIMITRIOS, Georgios Papaioannou (4’, Greece)
HUMILIATED & OFFENDED, D. Horiuchi/S.Palma (18’, Portugal)
PIZZANGRILLO, Marco Gianfreda (15’, Italy)

PROGRAM B’ 21:00

Q&A DISCUSSION with directors Y. Economidis & G. Zois

CASUS BELLI, Giorgos Zois (11’, Greece)
BROT, Ahmet Tas (18’, Germany)
SAILCLOTH, Elfar Adalsteins (18’, U.K.)
IN THE ZONE OF READINESS, Mihail Mareskin (8’, Russia)
PISTOMA /FACE DOWN, Giorgos Fourtounis (18’, Greece)
END GAME, Wim Vanacker (11’, Belgium)
SURFERS, Julien Lucas (14’, France)
GRAN PARTITA, Alexandros Skouras (15’, Greece)