Με νικητή την ταινία Τετάρτη 04:45, που απέσπασε 9 βραβεία, αλλά και τις ταινίες Ουζερί Τσιτσάνης, Erotica, Exotica, etc κ.ά., που πρωταγωνίστησαν στην φετινή τελετή, ολοκληρώθηκαν τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που πραγματοποιήθηκαν στην Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Τα βραβεία « Ίρις»,  όπως θα λέγονται στο εξής τα  Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, ήταν οι  Πρωταγωνιστές. Στην εκδήλωση παραβρέθηκε πλήθος κόσμου από το καλλιτεχνικό στερέωμα και  προσωπικότητες του κινηματογράφου και της τέχνης, ενώ από την πρώτη σειρά της πλατείας παρακολουθούσε η μεγάλη βρετανίδα ηθοποιός, Vanessa Redgrave, την οποία τίμησε με ένα ειδικό βραβείο, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για την συνολική προσφορά της στην Έβδομη Τέχνη.

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016 ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ

O Πρόεδρος της  ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης, απονέμει το ειδικό βραβείο στην Vanessa Redgrave

Παρουσιαστές της εκδήλωσης ήταν οι ανερχόμενοι ηθοποιοί Γιώργος Νανούρης και Λένα Παπαληγούρα, ενώ στη σκηνή της Στέγης παρέλασαν προσωπικότητες της τέχνης, του πολιτισμού και των γραμμάτων, όπως, μεταξύ άλλων, η Χάρις Αλεξίου, ο αμερικανός συγγραφέας – σεναριογράφος Martin Sherman, ο συγγραφέας Ευγένιος Τριβιζάς , ο πολυβραβευμένος Γιώργος Μιχαλακόπουλος, ο νικητής του φετινού βραβείου Χορν Αργύρης Πανταζάρας, ο ηθοποιός – εικαστικός Άγγελος Παπαδημητρίου και πολλοί άλλοι.

Η βραδιά έκλεισε με όσους βραβεύτηκαν να ανεβαίνουν στη σκηνή και να χαιρετούν το κοινό.

Οι νικητές των βραβείων:
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας: «Τετάρτη 04.45» του Αλέξη Αλεξίου
Βραβείο Σκηνοθεσίας: Αλέξης Αλεξίου «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Σεναρίου: Ευθύμης Φιλίππου και Αθηνά Τσαγγάρη «Chevalier»
Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου: Στέλιος Μάινας «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Α΄Γυναικείου Ρόλου: Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη «Smac» του Ηλία Δημητρίου
Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου: Μηνάς Χατζησάββας «Ένας Αλλος Κόσμος»
Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου: Βασιλική Τρουφάκου «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»: «Exotica, Erotica, etc» της Ευαγγελίας Κρανιώτη
Βραβείο Ξένης Ταινίας (καινούργιο βραβείο, ψηφίζουν κριτικοί κινηματογράφου, μέλη της Ακαδημίας): «Lobster» Γιώργος Λάνθιμος
Βραβείο Φωτογραφίας: Χρήστος Καραμάνης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Μοντάζ: Λάμπης Χαραλαμπίδης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη εξ ημισείας: Ο Γιώργος Ζώης για το «Interruption» και η Ευαγγελία Κρανιώτη για το «Exotica, Erotica, etc.»
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους: «Το Σύκο» του Νικόλα Κολοβού
Βραβείο Μουσικής: Felizol «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Σκηνογραφίας: Σπύρος Λάσκαρης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Ενδυματολογίας: Άννα Μαχαιριανάκη «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ηχου: Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Μακιγιάζ: Ναμπίλ Σαλαμέ «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας: «Τετάρτη 04:45» (Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen)
Βραβείο Film Factory Short Film Fund: Κορίνα Λογοθέτη («Βουρβουρού») και Ελίνα Φέσσα («Ράγες»)