Oλοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό τμήμα ελληνικών ταινιών μικρού μήκους. Aπό τις συνολικά 195 αιτήσεις που κατατέθηκαν, επιλέχθηκαν 46 ταινίες που διεκδικούν τα βραβεία της 22ης διοργάνωσης.

Το 22ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας», πραγματοποιείται φέτος από τις 21 Σεπτεμβρίου ως τις 2 Οκτωβρίου στους κινηματογράφους Ιντεάλ, Δαναός 1 και Δαναός 2, Όπερα 1 και Όπερα 2 και Ταινιοθήκη.

Η κριτική επιτροπή φέτος θα κληθεί να απονείμει τα εξής 7 Βραβεία: Βραβείο Α’ και Β’ Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Σκηνοθεσίας, Καλύτερου Σεναρίου, Καλύτερης Ανδρικής, Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας και Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας και απαρτίζεται από έμπειρους επαγγελματίες του χώρου:
Ηρακλής Μαυροειδής, παραγωγός
Λευτέρης Αδαμίδης, διανομέας, κριτικός κινηματογράφου
Μαργαρίτα Μαντά, σκηνοθέτης
Κλαούντιο Μπολιβάρ, διευθυντής φωτογραφίας
Βίκυ Παπαδοπούλου, ηθοποιός

Πρόεδρος της επιτροπής αναλαμβάνει ο Ηρακλής Μαυροειδής, με την ιδιότητα του παραγωγού, τηρώντας την παράδοση του Φεστιβάλ που τιμά τους επαγγελματίες, οι οποίοι στηρίζουν την κινηματογραφική δημιουργία στην χώρα μας. Tο Α’ Βραβείο Καλύτερης ταινίας συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 1.500 ευρώ.

Οι δημιουργοί που μας συστήνονται για πρώτη φορά ή ανανεώνουν το ραντεβού τους με τους θεατές και οι μικρές αλλά πλούσιες ιστορίες τους που θα διαγωνιστούν και θα προβληθούν κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ, είναι οι εξής (σε αλφαβητική σειρά βάσει τίτλου):

2 ½ του Χρήστου Νταμπακάκη
3000 του Αντώνη Τσώνη
A Stone Appears του Κωνσταντίνου Βενετόπουλου
Aurella των Χρήστου Μπουραντά & Κρέωντα Κρυωνά
Bird της Tσι Χαγιακάουα
Butterfly CO. της Ιφιγένειας Δημητρίου
Colette et la salle B-12 της Αλεξάνδρας Καραμισάρη
Dove του Κωνσταντίνου Χαλιάσα
Eye Candy του Δημήτρη Βαβάτση
Helga Ar i Lund της Θέλγιας Πετράκη
Life Between του Βαγγέλη Ζούγλου
Limbo της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
Maison de poupees του Ξενοφώντα Τσούμα
Manodopera του Λουκιανού Μοσχoνά
Odette του Ευθύμη Kosemund Σανίδη
Pet του Χρήστου Μωραϊτη
Phantom Limb του Μιχάλη Φελάνη
Rraccoon του Μιχάλη Αριστομενόπουλου
Sternenkind του Δανιήλ Μίχαλου
Twist του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου
Ummi του Νίκου Αυγουστίδη
Vitatio του Νίκου Ραδαίου
Whale 52 του Θανάση Τρουμπούκη
Αλεπού της Ζακλίν Λέντζου
Αόρατος του Κώστα Γκεραμπίνη
Βύθισμα της Πολύμνιας Παπαδοπούλου-Σαρδέλη
Γενέθλια του Δημήτρη Κατσιμίρη
Γρατζουνίτσες του Κωνσταντίνου Καλογρίδη
Έρικ των Φαίδωνα Γκρέτσικου & Πάνου Τράγου
Ευριπίδου 14 του Μιχάλη Δημητρίου
Η Αλίκη στο Καφέ του Δημήτρη Νάκου
Η μεταμεσονύχτια γραμμή του Ανδρέα Κυριακού
Η ομορφότερη ιστορία του κόσμου της Ηλέκτρας Ελληνικιώτη
Θεατής του Θοδωρή Βουρνά
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη
Ιστορία χωρίς τέλος του Νίκου Γκούλιου
Κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα
Νεμερτσικα του Αυρήλιου Καρακώστα
Νηπενθες του Γιάννη Συμβώνη
Ο Αγρότης του Στάθη Αποστόλου
Σεμέλη της Μυρσίνης Αριστείδου
Στα σκοτεινά στην Κρήτη της Βίκης Αρβελάκη
Το μάτι και το φρύδι του Κωστή Χαραμουντάνη
Το πτώμα ήταν νεκρό του Κωνσταντίνου Φραγκούλη
Τρου Μπλου του Xάρη Ραφτογιάννη
Χρήστος και Δήμητρα της Αμέρισσας Μπάστα