Αέρα Καννών αποπνέουν οι υποψηφιότητες στο 30ο Φεστιβάλ Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου της Σεβίλλης, αφού πολλές από τις υποψήφιες ταινίες που ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση και ξεχώρισαν στο γαλλικό φεστιβάλ τον περασμένο Μάη.

Loveless

«Χωρίς Αγάπη» του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ

Το βραβευμένο με Χρυσό Φοίνικα «The Square» του Ρούμπεν Εστλουντ και το τιμημένο με Χρυσή Άρκτο «Η Ψυχή και το Σώμα» της Ίλντικο Ενιέντι θα κονταροχτυπηθούν με το «120 Χτύποι το Λεπτό» του Ρομπέν Καμπιγιό, το «Η Άλλη Όψη της Ελπίδας» του Άκι Καουρισμάκι και το ρωσικό «Χωρίς Αγάπη» του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ, για το βραβείο της Καλύτερης Ταινίας.

The Square

Το βραβευμένο με τον Χρυσό Φοίνικα «The Square» του Ρούμπεν Εστλουντ

Τα βραβεία θα ανακοινωθούν στις 9 Δεκεμβρίου 2017 στο Βερολίνο και ανάμεσα στις υποψηφιότητες συναντάμε και τον «Θάνατο του Ιερού Ελαφιού» με τον Γιώργο Λάνθιμο να διεκδικεί το βραβείο σκηνοθεσίας και σεναρίου -μαζί με τον Ευθύμη Φιλίππου– και τον Κόλιν Φάρελ αυτό για την καλύτερη ανδρική ερμηνεία. Το ελληνικό στοιχείο στα βραβεία συμπληρώνουν άλλες δύο υποψηφιότητες: το «Copa-Loca» του Χρήστου Μασσαλά που βραβεύτηκε στις πρόσφατες Νύχτες Πρεμιέρας, και το «Young Men at Their Window» του Λουκιανού Μοσχονά, τα οποία θα διαγωνιστούν στην κατηγορία καλύτερης ταινίας μικρού μήκους.

Copa Loca

«Copa Loca» του Χρήστου Μασσαλά

Στην αφρόκρεμα των υποψηφίων προστίθεται η Ιζαμπέλ Ιπέρ (Happy End-Μίκαελ Χάνεκε) η οποία θα διεκδικήσει το βραβείο της Καλύτερης Ευρωπαίας Ηθοποιού από την Ζιλιέτ Μπινός (Η Λιακάδα Μέσα Μου – Κλερ Ντενί).

Η Λιακάδα Μέσα Μου

«Η Λιακάδα Μέσα Μου» με τη Ζιλιέτ Μπινός

Αναλυτικά οι Υποψηφιότητες:

Καλύτερη Ευρωπαϊκή Ταινία
120 Χτύποι το Λεπτό (Ρομπέν Καμπιγιό, Γαλλία)
Χωρίς Αγάπη (Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ, Ρωσία/Βέλγιο/Γερμανία/Γαλλία)
Η Ψυχή και το Σώμα (Ιλντικο Ενιέντι, Ουγγαρία)
Η Αλλη Οψη της Ελπίδας (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία/Γερμανία)
The Square (Ρούμπεν Εστλουντ, Σουηδία/Γερμανία/Γαλλία/Δανία)

Καλύτερος Ευρωπαίος Σκηνοθέτης
Ιλντικο Ενιέντι (Η Ψυχή και το Σώμα)
Ακι Καουρισμάκι (Η Αλλη Οψη της Ελπίδας)
Γιώργος Λάνθιμος (Ο Θάνατος του Ιερού Ελαφιού)
Ρούμπεν Εστλουντ (The Square)
Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Χωρίς Αγάπη)

Καλύτερος Ευρωπαίος Ηθοποιός
Κλάες Μπανγκ (The Square)
Κόλιν Φάρελ (Ο Θάνατος του Ιερού Ελαφιού)
Γιόσεφ Χάντερ (Farewell to Europe)
Ναουέλ Πέρεζ Μπισκαγιάρ (120 Χτύποι το Λεπτό)
Ζαν-Λουί Τρεντινιάν (Happy End)

Καλύτερη Ευρωπαία Ηθοποιός
Πόλα Μπερ (Frantz)
Ζιλιέτ Μπινός (Η Λιακάδα Μέσα Μου)
Αλεξάντρα Μπόρμπελι (Η Ψυχή και το Σώμα)
Ιζαμπέλ Ιπέρ (Happy End)
Φλόρενς Πιού (Lady Macbeth)

Καλύτερος Ευρωπαίος Σεναριογράφος
Ιλντικο Ενιέντι (Η Ψυχή και το Σώμα)
Γιώργος Λάνθιμος και Ευθύμης Φιλίππου (Ο Θάνατος του Ιερού Ελαφιού)
Ρούμπεν Εστλουντ (The Square)
Ολεγκ Νέγκιν και Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Χωρίς Αγάπη)
Φρανσουά Οζόν (Frantz)

Καλύτερο Ευρωπαϊκό Ντοκιμαντέρ
Austerlitz (Σεργκέι Λοζνίτσα, Γερμανία)
Communion (Αννα Ζαμέκα, Πολωνία)
La Chana (Λουσίτζα Στόγιεβιτς, Ισπανία, Ισλανδία, ΗΠΑ)
Stranger in Paradise (Γκουίντο Χέντριξ, Ολλανδία)
The Good Postman (Τόνισλαβ Χριστόφ, Φινλανδία, Βουλγαρία)

Καλύτερη Ευρωπαϊκή Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Ethel & Ernest (Ρότζερ Μέινγουντ, Ην. Βασίλειο, Λουξεμβούργο)
Louise by the Shore (Ζαν-Φρανσουά Λαγκιονί, Γαλλία, Καναδάς)
Ο Αγαπημένος Σου Βίνσεντ (Ντορότα Κομπιέλα, Χιου Γουέλτσμαν, Πολωνία, Ην. Βασίλειο)
Zombillenium (Αρτίρ ντε Πιν, Αλέξις Ντουκόρ, Γαλλία, Βέλγιο)

Καλύτερη Ευρωπαϊκή Κωμωδία
King of the Belgians (Τζέσικα Γούντγουορθ, Πέτερ Μπροσέν, Βέλγιο, Ολλανδία, Βουλγαρία)
The Square (Ρούμπεν Εστλουντ, Σουηδία, Γερμανία, Γαλλία, Δανία)
Vincent and the End of the World (Κριστόφ βαν Ρομπέ, Βέλγιο, Γαλλία)
Welcome to Germany (Σιμόν Φερχόφεν, Γερμανία)

Καλύτερη Ευρωπαϊκή Ανακάλυψη – Βραβείο Fipresci
Bloody Milk (Ιμπέρ Σαρουέλ, Γαλλία)
Godless (Ραλίτσα Πέτροβα, Βουλγαρία/Δανία/Γαλλία)
Lady Macbeth (Γουίλιαμ Ολντροϊντ, Ην. Βασίλειο)
Summer 1993 (Κάρλα Σιμόν, Ισπανία)
The Eremites (Ρόντι Τρόκερ, Γερμανία/Αυστρία)

Καλύτερη Ευρωπαϊκή Ταινία Μικρού Μήκους
Copa-Loca (Χρήστος Μασσαλάς, Ελλάδα)
En la Boca (Ματέο Γκαρίλιο, Ελβετία/Αργεντινή)
Fight on a Swedish Beach!! (Σιμόν Βάλνε, Σουηδία)
Information Skies (Ντάνιελ βαν ντερ Βέλντεν και Βίνσα Κρουκ, Ολλανδία/Νότια Κορέα)
Love (Ρέκα Μπούκσι, Ουγγαρία/Γαλλία)
The Artificial Humors (Γκαμπριέλ Αμπράντες, Πορτογαλία)
The Circle (Ρούκεν Τεκές, Τουρκία)
The Disinherited (Λάουρα Φέρες, Ισπανία)
The Party (Αντρεα Χάρκιν, Ιρλανδία)
Timecode (Χουάνχο Χιμένες, Ισπανία)
Ugly (Νικίτα Ντιακούρ, Γερμανία)
Wannabe (Γιάνις Λεντζ, Αυστρία/Γερμανία)
Written/Unwritten (Αντριάν Σιλιστεάνου, Ρουμανία)
You Will Be Fine (Σελίν Ντεβό, Γαλλία)
Young Men at Their Window (Λουκιανός Μοσχονάς, Γαλλία)