Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, που πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τρίτη 20 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) ανακοίνωσε τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2018.

Ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης και ο Αντιπρόεδρος, Γιώργος Φρέντζος, σήμαναν την έναρξη της αντίστροφης μέτρησης ως την Τελετή Απονομής των Βραβείων, που θα γίνει στις 23 Απριλίου, ευχαριστώντας τη Στέγη για τη φιλοξενία και την αμέριστη υποστήριξη.

Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται και θα παρουσιάσουν δύο μέλη της Ακαδημίας, ο Μάκης Παπαδημητρίου και ο Γιώργος Πυρπασόπουλος. Κρίνοντας από την «εισβολή» τους στη συνέντευξη Τύπου, η βραδιά προμηνύεται τουλάχιστον ανατρεπτική.

Θα έχει επίσης και έντονο άρωμα Όσκαρ, αφού ο επίτιμος φετινός προσκεκλημένος βραβεύτηκε πρόσφατα από την Αμερικανική Ακαδημία για τη μουσική της ταινίας The Shape of Water. Ο Ελληνικής καταγωγής, πολυβραβευμένος συνθέτης Alexandre Desplat, θα βρεθεί στη Στέγη στις 23 Απριλίου, για να παραλάβει το Τιμητικό Βραβείο της ΕΑΚ.

Πρωταγωνιστές της βραδιάς θα είναι όπως πάντα οι Έλληνες κινηματογραφιστές, που με συνέπεια και σε διάρκεια, πειραματίζονται, δημιουργούν και διαπρέπουν.

Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 22 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 13 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) και 32 ταινίες μικρού μήκους.

Μετά τη μυστική ψηφοφορία της Α΄ φάσης που διεξήχθη μεταξύ των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, από τις 15 Μαρτίου έως τις 18 Μαρτίου 2018, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική και Β΄ φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι οι εξής:  (Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ’ αλφαβητική σειρά)

Υποψηφιότητες

Βραβείο Ειδικών Εφέ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Serafimov, Valentin Valov, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος

2. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντώνης Κοτζιάς

3.  Από την ταινία «Do it yourself», οι Στάθης Ναυπλιώτης, Αλέξης Μηταδόπουλος, Χάρις Καρακουλίδη, Ανδρέας Χέλμης, Θέμης Κατάκαλος

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι :

1. Από την ταινία  «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Valov, Petya Simeonova|

2. Από την ταινία  «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιάννης Παμούκης

3. Από την ταινία  «Το τελευταίο σημείωμα», η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Boris Trayanov, Περσεφόνη Μήλιου, Anne Le Campion

2. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης

3. Από την ταινία «Do it yourself», οι Ορέστης Καμπερίδης, Κώστας Βαρυμποπιώτης, και Βάλια Τσέρου

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Μάρλι Αλιφέρη

2. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δέσποινα Χειμώνα

3. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Γιούλα Ζωιοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Πηνελόπη Βαλτή

2. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιώργος Γεωργίου

3. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι (πέντε (5) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

1.- Από την ταινία «Αγκάθι», οι Σόφι Μπιρκ, Άσμπγιορν Ντερντάου

2.- Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Νίκος Κυπουργός

3.- Από την ταινία «Τζαμάικα», ο Θέμης Καραμουρατίδης

4.- Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)

5.- Από την ταινία «Happy Birthday», ο Κωνσταντής Παπακωνσταντίνου

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1.- Από την ταινία « ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

2.-Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Τάκης Γιαννόπουλος

3.- Από την ταινία «Do it yourself», ο Λάμπης Χαραλαμπίδης

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Διονύσης Ευθυμιόπουλος

2. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Claudio Bolivar

3.- Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

1.-Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Υβόννη Μαλτέζου

2. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Λυδία Φωτοπούλου

3. Από την ταινία «USSAK», η Θεοδώρα Τζήμου

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Θανάσης Παπαγεωργίου

2. Από την ταινία «Τζαμάικα», ο Φάνης Μουρατίδης

3. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Hennicke Andre

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

1.    Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Valery Tscheplanowa

2. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Κάτια Γκουλιώνη

3. Από την ταινία «Happy Birthday», η Νεφέλη Κουρή

4.- Από την ταινία «USSAK», η Κάτια Γέρου

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Victor Khomut

2. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντρέας Κωνσταντίνου

3. Από την ταινία «Happy Birthday», ο Δημήτρης Ήμελλος

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

1. Από την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης

2. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου

3. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

4.- Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Ιωάννα Καρυστιάνη

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγκάθι», ο Γαβριήλ Τζάφκας

2. Από την ταινία «Do it yourself», ο Δημήτρης Τσιλιφώνης

3. Από την ταινία «Dolphin man», ο Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης

2. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου

3. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

1.    Από την ταινία «Άκτιστο φως», ο Ευθύμης Kosemund Σανίδης

2.    Από την ταινία «Καουμπόης», ο Γιάννης Χαριτίδης

3.    Από την ταινία «Κατάψυξη», ο Δημήτρης Νάκος

4.- Από την ταινία «Το φράγμα», ο Γιώργος Τελτζίδης

5.- Από την ταινία «Copa Loca», ο Χρήστος Μασσαλάς

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

(Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1.- Από την ταινία «Η μεγάλη ουτοπία», οι Γιώργος Κυριάκος και Φώτος Λαμπρινός

2. Από την ταινία «Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης», οι Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Πέτρος Σεβαστίκογλου, και Μαργαρίτα Μαντά

3. Από την ταινία «Dolphin man», οι Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, και Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1.-Από την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Ράνια Ψημένου, Κώστας Κεφάλας

2. Από την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Ελίνα Ψύκου

3. Από την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», οι Φένια Κοσοβίτσα, Δώρα Μασκλαβάνου

4. Από την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Γιάννης Ιακωβίδης

5. Από την ταινία «Lines», ο Βασίλης Μαζωμένος