Η αντίστροφη μέτρηση για την απονομή των Βραβείων 2015 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου ξεκίνησε, με την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων, όπου οι ταινίες «Xenia» του Πάνου Κούτρα, το «Μικρό Ψάρι» του Γιάννη Οικονομίδη και η «Νορβηγία» του Γιάννη Βεσλεμέ, συγκεντρώνουν τις περισσότερες υποψηφιότητες. Όπως επισημαίνεται, φέτος συμμετείχαν στη διαδικασία 17 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 8 ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους και 28 μικρού μήκους ταινίες. Μετά τη μυστική ψηφοφορία που διεξήχθη μεταξύ των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου από 12  έως 15 Μαρτίου 2015, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της απονομής των βραβείων, είναι:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Αντώνης Κοτζιάς, Αντώνης Νικολάου
  2. Από την ταινία «Νορβηγία» οι Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος, Deepgreensea
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Antony Huerta (Ace Image Factory)

 Βραβείο Μακιγιάζ

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Παμούκης
  2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Δώρα Νάζου
  3. Από την ταινία «Xenia» η Benedicte Trouve

Βραβείο Ήχου

  1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρήστος Δεληγιάννης και Κώστας Βαρυμποπιώτης
  2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Ντίνος Κίττου, William Ed. Franck και Κώστας Φυλακτίδης
  3. Από την ταινία «Xenia» οι Fabrice Osinski, Frederic Demolder, Valerie Le Docte, Philippe Cherbonnel και Γιάννης Σκανδάμης

 

Βραβείο Ενδυματολογίας

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου
  2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Άλκηστη Μάμαλη
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Βασίλης Μπαρμπαρίγος

Βραβείο Σκηνογραφίας

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου
  2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές
  3. Από την ταινία «Xenia» η Πηνελόπη Βαλτή

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Μπάμπης Παπαδόπουλος
  2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Φελιζόλ (Γιάννης Βεσλεμές)
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Delaney Blue (George Betzounis)

Βραβείο Μοντάζ

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης
  2. Από την ταινία «Modris» ο Γιώργος Μαυροψαρίδης
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιώργος Λαμπρινός

Βραβείο Φωτογραφίας

  1. Από την ταινία «Για Πάντα» ο Κωστής Γκίκας
  2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Δημήτρης Κατσαΐτης
  3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Βίκυ Παπαδοπούλου
  2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
  3. Από την ταινία «Xenia» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Πέτρος Ζερβός
  2. Από την ταινία «Xenia» Άγγελος Παπαδημητρίου
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

  1. Από την ταινία «Η Έκρηξη» η Αγγελική Παπούλια
  2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρία Καλλιμάνη
  3. Από την ταινία «Electra» η Σοφία Κόκκαλη

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):

  1. Από την ταινία «Με Χωρίς Γυναίκες» ο Δημήτρης Ήμελλος
  2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Βαγγέλης Μουρίκης
  3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Βαγγέλης Μουρίκης
  4. Από την ταινία «Xenia» ο Νίκος Γκέλια
  5. Από την ταινία «Xenia» ο Κώστας Νικούλι

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):

  1. Από την ταινία «Από Έρωτα» ο Θοδωρής Αθερίδης
  2. Από την ταινία «7 Θυμοί» ο Χρήστος Βούπουρας
  3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης και Χάρης Λαγκούσης
  4. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας
  5. Από την ταινία «Xenia» οι Πάνος Χ. Κούτρας και Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

  1. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές
  2. Από την ταινία «Modris» ο Juris Kursietis
  3. Από την ταινία «Polk» οι Βλαδίμηρος Νικολούζος και Νίκος Νικολόπουλος

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Οικονομίδης
  2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας
  3. Από την ταινία «Xenia» ο Πάνος Χ. Κούτρας

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

  1. Από την ταινία «Ανεπιθύμητος» ο Φοίβος Κοντογιάννης
  2. Από την ταινία «Βόλτα» η Στέλλα Κυριακοπούλου
  3. Από την ταινία «Προσευχή» ο Θανάσης Νεοφώτιστος
  4. Από την ταινία «Dye» ο Γιώργος Τελτζίδης
  5. Από την ταινία «Maasai» ο Χάρης Λαγκούσης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

  1. Από την ταινία «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης» οι Θάνος Λαμπρόπουλος και Στέλιος Χαραλαμπόπουλος
  2. Από την ταινία «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος
  3. Από την ταινία «Μια Οικογενειακή Υπόθεση» οι Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):

  1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Κώστας Λαμπρόπουλος και Μαργαρίτα Μαντά
  2. Από την ταινία «Η Έκρηξη» οι Μαρία Δρανδάκη, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith και Jeroen Beker
  3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Michael Weber και Γιάννης Οικονομίδης
  4. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Στο Σπίτι» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Lasse Scharpen και Αθανάσιος Καρανικόλας
  5. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Electra» οι Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη και Modou N’diaye
  6. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Xenia» οι Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας και Αλεξάνδρα Μπουσίου

Η απονομή θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015 στη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, σταθερό υποστηρικτή της Ακαδημίας, που για ακόμη μια χρονιά θα φιλοξενήσει την τελετή.

Φέτος, με αφορμή τα 120 χρόνια από τη γέννηση του κινηματογράφου, η τελετή απονομής των Βραβείων 2015 της ΕΑΚ είναι αφιερωμένη στο παγκόσμιο σινεμά. Την τελετή θα παρουσιάσει ο ηθοποιός Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος. Το concept, τα κείμενα και η σκηνοθεσία είναι των Αλέξη Καρδαρά και Χρίστου Γεωργίου από κοινού, τα σκηνικά της Δάφνης Καλογιάννη, τα κοστούμια του Βασίλη Μπαρμπαρίγου, οι φωτισμοί του Βασίλη Κλωτσοτήρα, το μακιγιάζ του Γιάννη Παμούκη, η μουσική του Νίκου Πλατύραχου και η διεύθυνση παραγωγής του Πάνου Σταμπόγλη.

Επίσης, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου έχει φέτος προσκαλέσει τη σπουδαία Γαλλίδα ηθοποιό Φανί Αρντάν, που θα τιμήσει με την παρουσία της τη βραδιά της απονομής. Η Ακαδημία θα της απονείμει, στο πλαίσιο της τελετής, ειδικό Τιμητικό Βραβείο για τη σημαντική συνεισφορά της στον κινηματογράφο.