Το Film Factory είναι μια σειρά από masterclasses με την υπογραφή της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Τα σαββατοκύριακα 11, 12 και 18, 19 Δεκεμβρίου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, υποψήφιοι και βραβευμένοι με Ίρις 2021 επαγγελματίες του κινηματογράφου, δημιουργοί και καλλιτεχνικοί συντελεστές θα μοιραστούν ουσιαστική γνώση και πολύτιμη εμπειρία με τους νέους συναδέλφους τους και το ευρύ κοινό.

Στην 10η χρονιά της φέτος η πρωτοβουλία της ΕΑΚ αποτελεί μια από τις πιο δημιουργικές και επιτυχημένες δράσεις της, έχοντας αγκαλιαστεί από σπουδαστές, νέους κινηματογραφιστές και σινεφίλ.

Τα φετινά masterclasses θα καλύψουν μια ευρεία γκάμα ενδιαφερόντων, από το animation στη μυθοπλασία και στο ντοκιμαντέρ, από την υποκριτική στη σκηνοθεσία, από την εικόνα στον ήχο, από την χρηματοδότηση στην παραγωγή. 

Το 10ο Film Factory πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ι. Φ. Κωστόπουλου και του γραφείου Δημιουργική  Ευρώπη Media, την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού και την ευγενική χορηγία της Fischer.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό, με την επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με δελτία εισόδου που  θα εκδίδονται στην υποδοχή.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/12 

11:00-14:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΣΕΝΑΡΙΟ

Μια ιστορία που έχεις δει

Τζώρτζης Γρηγοράκης (Digger)

15:00-18:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ

Από τη δημιουργία ως την υλοποίηση, 24 καρέ ανά δευτερόλεπτο

Δημήτρης Αρμενάκης (All you can eat), Τζώρτζης Κόντος (Σεβαράμπες), Γιώργος Μόλβαλης (Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a)

Συντονίστρια: Φαίδρα Βόκαλη

18:00-21:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ BLACK BOX)

ΜΟΝΤΑΖ ΚΑΙ ΗΧΟΣ

Συνεργασία Μοντάζ & Sound Design

Πάνος Βουτσαράς (Παρί)  και Λέανδρος Ντούνης (Digger)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/12 

11:00-14:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΠΑΡΑΓΩΓΗ

Digging the Digger
Φένια Κοσοβίτσα, Χρυσάνθη Καρφή Κώη (Digger)

15:00-16:30 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΕΣ
Mειοψηφικές συμπαραγωγές: από την επιλογή του σχεδίου ως την ολοκλήρωση και παρουσίαση – 2 case studies
Ρένα Βουγιούκαλου και Κωνσταντίνα Σταυριανού (Sow the wind)   

17:30-19:45 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

MEDIA ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ

Πρακτικές βιωσιμότητας στην παραγωγή οπτικοακουστικών έργων

Ιφιγένεια Ταξοπούλου

Προετοιμασία και υποβολή πρότασης στο πλαίσιο του προγράμματος MEDIA

Άννα Κασιμάτη

Θα ακολουθήσει networking event.

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/12 

11:00-13:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ / ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ / ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Φωτογραφία, Σκηνικά και Μακιγιάζ στην ταινία Digger

Γιώργος Καρβέλας, Δάφνη Καλογιάννη, Ιωάννα Λυγίζου (Digger)

Συντονίστρια: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

13:00 – 15:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ BLACK BOX)

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

When fabrics, materials, colors and cuts are storytellers

Julie Lebrun (Ράφτης)

Το masterclass θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά

14:00-17:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ

Ο ηθοποιός στην κινηματογραφική αίθουσα σήμερα

Βαγγέλης Μουρίκης (Digger)

18:00-21:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Ισορροπώντας στο Δάσος

Τζώρτζης Γρηγοράκης (Digger)

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/12  

12:00-15:00 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Από τη μικρού στη μεγάλου μήκους ταινία: Το μετέωρο βήμα των σκηνοθετών

Δημήτρης Ζάχος (Βούτα), Αναστασία Κρατίδη (Στα βήματα της), Ζακλίν Λέντζου (Το Τέλος του Πόνου: μια πρόταση), Θέλγια Πετράκη (Bella), Χάρης Ραφτογιάννης (Πρώτος Έρωτας),

Συντονίστρια: Φαίδρα Βόκαλη

16:00-18:00  (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

MOYΣΙΚΗ 

Στο εργαστήρι του Ράφτη

Νίκος Κυπουργός (Ράφτης) και οι σολίστ Διονύσης Βερβιτσιώτης (βιολί), Σοφία Ευκλείδου (βιολοντσέλο), Σπύρος Μουρίκης (κλαρινέτο), Νεοκλής Νεοφυτίδης (πιάνο) 

19:00-21:30  (ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Παρατήρηση – Περιπλάνηση – Εξομολογήσεις

Αγγελική Αντωνίου & Χρόνης Θεοχάρης (Οι Άγνωστοι Αθηναίοι), Χρήστος Καρτέρης (Τεό, ο Γείτονας μου), Γιάννης Κολόζης (Ο Γιώργος του Κέδρου)