Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου BAFTA 2021, της 74ης τελετής απονομής που όπως και εκείνη των Χρυσών Σφαιρών, θα πραγματοποιηθεί χωρίς κοινό στις 11 Απριλίου στο Royal Albert Hall του Λονδίνου ακολουθώντας τις επιταγές της πανδημίας.

Μεταξύ των υποψηφίων ξεχωρίζει για ακόμα μία φορά το ”Nomadland”, η ταινία της Chloé Zhao που κατέχει επτά θέσεις στη λίστα για τα Βραβεία μεταξύ των οποίων: Καλύτερη Ταινία, Σκηνοθεσία, Γυναικεία Ερμηνεία, Διασκευασμένο Σενάριο, Φωτογραφία, Μοντάζ και Ήχος. Επτά υποψηφιότητες κατέχει επίσης το ”Rocks” της Sarah Gavron στις κατηγορίες: Καλύτερη Βρετανική Ταινία, Καλύτερο Βρετανικό ντεμπούτο, Σκηνοθεσία, Πρωτότυπο Σενάριο, Γυναικείας Ερμηνείας, Β’ Γυναικείου Ρόλου και Καλύτερου Καστ.

Στη λίστα ακολουθούν με λιγότερες υποψηφιότητες οι ταινίες ”The Father”, ”Minari”, ”Mank” και ”Promising Young Woman”.

Ευχάριστη έκπληξη οι τέσσερις γυναίκες υποψήφιες στην κατηγορία Καλύτερης Σκηνοθεσίας: η Chloé Zhao για το ”Nomadland”, η Jasmila Žbanić για το ”Quo Vadis, Aida?”,  η Sarah Gavron για το ”Rocks” και η Shannon Murphy για το ”Babyteeth”. Παράλληλα ενώ πέρυσι τα σχόλια για τον κατάλογο των υποψηφιοτήτων ήταν επικριτικά λόγω της απουσίας ”diversity” με τη CEO των Bafta, Amanda Berry να δηλώνει: «Η έλλειψη διαφορετικότητας στις σημερινές υποψηφιότητες είναι κάτι πολύ απογοητευτικό.», φέτος φαίνεται να υπάρχει παρουσία υποψηφίων πολλών εθνικοτήτων στις κατηγορίες.

Δείτε τη λίστα με τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία BAFTA 2021:

Καλύτερη Ταινία
”The Father”
”The Mauritanian”
”Nomadland”
”Promising Young Woman”
”The Trial of the Chicago 7”

BAFTA

”The Trial of the Chicago 7”

Καλύτερη Βρετανική Ταινία
”Calm With Horses”
”The Dig”
”The Father”
”His House”
”Limbo”
”The Mauritanian”
”Mogul Mowgli”
”Promising Young Woman”
”Rocks”
”Saint Maud”

Καλύτερο Βρετανικό ντεμπούτο (συγγραφέας, σκηνοθέτης, παραγωγός)
”is House” – Remi Weekes
”Limbo” – Ben Sharrock, Irune Gurtubai
”Moffie” – Jack Sidey
”Rocks” – Theresa Ikoko, Claire Wilson
”Saint Maud” – Rose Glass, Oliver Kassman

Καλύτερη μη αγγλόφωνη ταινία
”Another Round”
”Dear Comrades!”
”Les Misérables”
”Minari”
”Quo Vadis, Aida?”

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
”Collective”
”David Attenborough: A Life on Our Planet”
”The Dissident”
”My Octopus Teacher”
”The Social Dilemma”

”My Octopus Teacher” – ©Ross Frylinck

BAFTA

”The Social Dilemma”

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων
”Onward”
”Soul”
”Wolfwalkers”

BAFTA

”Wolfwalkers”

Καλύτερος Σκηνοθέτης
Thomas Vinterberg, ”Another Round”
Shannon Murphy, ”Babyteeth”
Lee Isaac Chung, ”Minari”
Chloé Zhao, ”Nomadland”
Jasmila Žbanić, ”Quo Vadis, Aida?”
Sarah Gavron, ”Rocks”

BAFTA

”Nomadland”

Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο
Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, ”Another Round”
Jack Fincher, ”Mank”
Emerald Fennell, ”Promising Young Woman’
Theresa Ikoko, Claire Wilson, ”Rocks”
Aaron Sorkin, ”The Trial of the Chicago 7”

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο 
Moira Buffini, ”The Dig”
Christopher Hampton, Florian Zeller, ”The Father”
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, ”The Mauritanian”
Chloé Zhao, ”Nomadland”
Ramin Bahrani, ”The White Tiger”

Α’ Γυναικείος Ρόλος
Bukky Bakray, ”Rocks”
Radha Blank, ”The Forty-Year-Old Version”
Vanessa Kirby, ”Pieces of a Woman”
Frances McDormand, ”Nomadland”
Wunmi Mosaku, ”His House”
Alfre Woodard, ”Clemency”

Α’ Ανδρικός Ρόλος
Riz Ahmed, ”Sound of Metal”
Chadwick Boseman, ”Ma Rainey’s Black Bottom”
Adarsh Gourav, ”The White Tiger”
Anthony Hopkins, ”The Father”
Mads Mikkelsen, ”Another Round”
Tahar Rahim, ”The Mauritanian”

Β΄ Γυναικείος Ρόλος
Niamh Algar, ”Calm With Horses”
Kosar Ali, ”Rocks”
Maria Bakalova, ”Borat Subsequent Moviefilm”
Dominique Fishback, ”Judas and the Black Messiah”
Ashley Madekwe, ”County Lines”
Yuh-jung Youn, ”Minari”

Β’ Ανδρικός Ρόλος
Daniel Kaluuya, ”Judas and the Black Messiah”
Barry Keoghan, ”Calm With Horses”
Alan Kim, ”Minari”
Leslie Odom Jr, ”One Night in Miami”
Clarke Peters, ”Da 5 Bloods”
Paul Raci, ”Sound of Metal”

Καλύτερη Πρωτότυπη Μουσική Επένδυση
Mank
”Minari”
”News of the World”
”Promising Young Woman”
”Soul”

BAFTA

”Mank”

Καλύτερο Καστ 
”Calm With Horses”
”Judas and the Black Messiah”
”Minari”
”Promising Young Woman”
”Rocks”

Καλύτερη Φωτογραφία
”Judas and the Black Messiah”
”Mank”
”The Mauritanian”
”News of the World”
”Nomadland”

Καλύτερο Μοντάζ
”The Father”
”Nomadland”
”Promising Young Woman”
”Sound of Metal”
”The Trial of the Chicago 7”

Καλύτερη Σκηνογραφία
”The Dig”
”The Father”
”Mank”
”News of the World”
”Rebecca”

Καλύτερα Κοστούμια
”Ammonite”
”The Dig”
”Emma.”
”Ma Rainey’s Black Bottom”
”Mank”

Καλύτερο Μακιγιάζ και κομμώσεις
”The Dig”
”Hillbilly Elegy”
”Ma Rainey’s Black Bottom”
”Mank”
”Pinocchio”

Καλύτερος Ήχος
”Greyhound”
”News of the World”
”Nomadland”
”Soul”
”Sound of Metal”

Καλύτερα Οπτικά Εφέ
”Greyhound”
”The Midnight Sky”
”Mulan”
”The One and Only Ivan”
”Tenet”

BAFTA

‘Tenet”

Καλύτερη Βρετανική Ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων
”The Fire Next Time”
”The Owl and the Pussycat”
”The Song of a Lost Boy”

Καλύτερη Βρετανική Ταινία Μικρού Μήκους
”Eyelash”
”Lizard”
”Lucky Break”
”Miss Curvy”
”The Present”

Βραβείο EE Rising Star (Ανερχόμενου Αστέρα)
Bukky Bakray
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Ṣọpẹ Dìrísù
Conrad Khan

PODpourri: Ακούστε τη «Διπλή ζωή των ταινιών» με τον οld boy, μια σειρά podcast για ταινίες που αγάπησε