Στην καθιερωμένη Συνέντευξη Τύπου, που πραγματοποιήθηκε στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) ανακοίνωσε τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2019.

Ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης και το μέλος του ΔΣ, Γιώργος Μακρής, σήμαναν την έναρξη της αντίστροφης μέτρησης ως την Τελετή Απονομής των Βραβείων, που θα γίνει στις 23 Απριλίου.

Η Ακαδημία ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και κλείνει φέτος τα δέκα χρόνια. Με επίκεντρο τα Βραβεία Ίρις και τις ελληνικές ταινίες, γιορτάζει αυτή τη δεκαετία με προβολές σε όλη την Ελλάδα, που πραγματοποιούνται σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου.

Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται οι Γιώργος Μακρής και Νίκος Καραπαναγιώτης, με παρουσιαστές τους πολύ αγαπητούς Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα, που υπόσχονται μια βραδιά γεμάτη αγάπη για το Ελληνικό σινεμά. Πρωταγωνιστές της βραδιάς θα είναι όπως πάντα οι Έλληνες κινηματογραφιστές, που με συνέπεια και σε διάρκεια, δημιουργούν, πειραματίζονται και διαπρέπουν.

Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 18 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 34 ταινίες μικρού μήκους και 4 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που από φέτος η Ακαδημία βραβεύει σε ξεχωριστή κατηγορία.

Μετά την μυστική ψηφοφορία της Α΄ φάσης που διεξήχθη μεταξύ των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, από τις 21 Μαρτίου έως τις 24 Μαρτίου 2019, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική και Β΄ φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι οι εξής: (Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ’ αλφαβητική σειρά)*

Βραβείο Ειδικών Εφέ

1. Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος
2. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
3. Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA

Βραβείο Μακιγιάζ

1.Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου
3. Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

 1. Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης
3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry
4. Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης
3.  Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης
3. Για την ταινία The Waiter: COTI K

Βραβείο Μοντάζ

1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος
2. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης
3.  Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός
4. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή

Βραβείο Φωτογραφίας

1.  Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
3.  Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη
3. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

1. Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου
2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)
3.  Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο A’ Γυναικείου Ρόλου

1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
3.  Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος
2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος
3.  Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης

Βραβείο Σεναρίου

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
3.  Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot
2. Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή
3. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,
4. Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής
3.  Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

1. Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου
2. Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης
3.  Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής
2. Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη
3. Για την ταινία Έκτορας Μάλο – Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου
4. Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος
5. Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

1. Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
2. Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
4. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
5. Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
6. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος.