Ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και το Ελληνικό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου πραγματοποιούν, από 20 Ιουνίου έως 7 Ιουλίου 2013, για πρώτη φορά, τη δράση Έκφραση Αθήνα, ο Δήμος Αθηναίων δίνει βήμα σε νέες δημιουργίες.

Η δράση ανοίγει έναν καλλιτεχνικό διάλογο που αφορά στο θέατρο και στο χορό σε ανοικτούς χώρους και παράλληλα αποσκοπεί στην αναζωογόνηση «δύσκολων» περιοχών της πόλης, μέσα από την ανάδειξη των χώρων πολιτισμού της.

Νέοι δημιουργοί, τόσο θεατρικών όσο και χορευτικών σχημάτων, παρουσιάζουν τη δουλειά τους, από 20 έως 28 Ιουνίου 2013 στο Θέατρο Κολωνού (θέατρο) και από 1 έως 7 Ιουλίου 2013 στο Θεατράκι πλατείας Κουμουνδούρου (χορός).

Η νέα αυτή δράση ενισχύει την ήδη σημαντική εικόνα του Δήμου Αθηναίων τόσο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Παράλληλα ενισχύεται η επικοινωνία του πολιτιστικού προϊόντος στους δημότες των Αθηνών και προβάλλεται η δυναμική παρουσίαση νέων δημιουργιών των παραστατικών τεχνών στους επισκέπτες της Αθήνας.

Θέατρο Κολωνού

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Σσς… κάποιος έρχεται από την Καλλιτεχνική Ομάδα ω2/4frontal
Σκηνοθεσία: Αμαλία Νίνου/ Θανάσης Ζερίτης
Συντελεστές: Βοηθός σκηνοθέτη: Ισιδώρα Μπουζιούρη, Κοστούμια – Σχεδιασμός Αφίσας: Ηρώ Καρρά, Μουσική Επιμέλεια – Στίχοι: Σταύρος Γιαννουλάδης, Ευαγγελία Καρακατσάνη, Επιμέλεια κειμένων: Νεφέλη Μαϊστράλη
Επιμέλεια κίνησης: Ειρήνη Κυρμιζάκη, Φωτογραφίες: Κάλλι Χαρόβα
Εικονογράφηση προγράμματος: Γιούλη Τάκου
Παίζουν: Σταύρος Γιαννουλάδης, Ευαγγελία Καρακατσάνη, Θανάσης Ζερίτης, Ηρώ Καρρά, Χάρης Κρεμμύδας, Αριστέα Σταφυλαράκη, Νιόνια Μαλεφάκη
Διάρκεια: 60΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Γράμματα στα Κοριτσάκια από την ομάδα Universalia
Συγγραφέας: Lewis Carroll
Σκηνοθεσία – Μουσική Σύνθεση – Ερμηνεία: Violet Louise
Κίνηση: Pauline Huguet – Xαρά Κότσαλη
Ηχητικός σχεδιασμός: Λουίζα Κωστούλα – Άρης Παυλίδης
Διάρκεια: 60΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Οι Κακούργες από τη θεατρική ομάδα Οριό
Συγγραφέας: Παράσταση βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της Μαριέλλης Σφακιανάκη – Μανωλίδου, Θεατρική Διασκευή: Θαλής Σταθόπουλος
Σκηνοθέτης: Δήμητρα Αράπογλου
Συντελεστές: Σκηνικά /Κοστούμια: Αναστασία Αρσένη, Εικαστικός: Εύη Τσακνιά, Σχεδιασμός ήχων/Μουσική: Μάριος Αριστόπουλος, Επιμέλεια κίνησης: Ίρις Καραγιάν, Σχεδιασμός φωτισμών: Σταμάτης Γιαννούλης,Επεξεργασία Video: Studio Draffix – Κώστας Δρακονταειδής, Θεατρολόγος: Μαρία Γιαννούτσου – Ιάνθη Σταυροπούλου, Βοηθός σκηνοθέτη: Ξένια Καλαντζή.
Παίζουν: Λένικα Αρφάνη, Μαρία Πανουργιά, Δέσποινα Σαραφείδου
Διάρκεια: 50΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΤΡΙΤΗ 25 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Το Θέαμα (The Event) από την Α.Μ.Κ.Ε. ΕΥΤΟΠΙΑ
Συγγραφέας: John Clancy
Σκηνοθέτης: Βασίλης Κατσικονούρης
Συντελεστές: Μετάφραση: Κατερίνα Θεοδωράτου, Σκηνικό: Έλενα Παπαδημητρίου, Κοστούμια: Μαρία Ταγκάλου, Μουσική Επιμέλεια: Βασίλης Κατσικονούρης, Σχεδιασμός ήχων: Γιώργος Στεφανακίδης
Ερμηνεία: Βαγγέλης Ρόκκος
Διάρκεια: 70΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ
Αποσπάσματα από την παράσταση Βάκχες – προς Διόνυσο του Ευρυπίδη από την καλλιτεχνική εταιρεία ΑΡΓΩ
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Λιγνάδης
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΠΕΜΠΤΗ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας από την ομάδα 4FRONTAL
Συγγραφέας: William Shakespeare
Σκηνοθέτις: Τζωρτζίνα Κακουδάκη
Χορογράφος: Πατρίσια Απέργη
Συντελεστές: Μουσική Σύνθεση: Σπύρος Πανταζής,Σκηνικά – Κοστούμια: Νίκη Ψυχογιού, Βοηθός Σκηνοθέτης: Θανάσης Ζερίτης, Σχεδιασμός Αφίσας-Προγράμματος: Χαράλαμπος Πανάγος, Φωτογραφίες: Μαριάννα Βεριγάκη
Παίζουν: Σταύρος Γιαννουλάδης, Απόστολος Κουτσιανικούλης, Ελένη Κουτσιούμπα, Γρηγόρης Λιακόπουλος, Αριστέα Σταφυλαράκη
Διάρκεια: 75΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ
Θεατρική παράσταση
Πεθαίνω σαν Χώρα από τη θεατρική ομάδα ΠEΝΤΕ EΒΔΟΜΑ
Συγγραφέας: Δημήτρης Δημητριάδης
Σκηνοθεσία: θεατρική ομάδα ΠΕΝΤΕ ΕΒΔΟΜΑ
Video: Φώτης Φωτίου, Ηχογραφημένη Αφήγηση: Τζωρτζίνα Κακουδάκη
Παίζουν: Μαρία Αδάμου, Παναγιώτης Βασιλείου, Μαρίκα Θεοδωροπούλου, Παναγιώτης Καραμίχαλος, Βικτώρια Μαντά (Θεατρική ομάδα ΠΕΝΤΕ ΕΒΔΟΜΑ)
Διάρκεια: 60΄
Είσοδος: Ελεύθερη
Ώρα έναρξης: 21.00

Θέατρο Πλατείας Κουμουνδούρου

ΔΕΥΤΕΡΑ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ
Πέτρα
Χορογραφία: Στεφανία Μυλωνά
Χορεύει η Στεφανία Μυλωνά
Διάρκεια: 30′
Ώρα έναρξης: 21.00

ΤΡΙΤΗ 2 ΙΟΥΛΙΟΥ
– Ο μάγος Ματίλντα ένα χορευτικό πορτραίτο
Σκηνογραφία-Eνδυματολογία: Μαρία Καραθάνου
Χορογραφία-μουσική: Ιάσων Μιχαηλίδης
Χορεύει: Νατάσα Αβρά
Διάρκεια: 20΄
Ώρα έναρξης: 21.00

– Physical παράσταση Εμπλοκή από την ομάδα ελεύθερη πτώση
Χορογραφία: Χριστίνα Μερτζάνη
Βοηθός Χορογράφου: Σοφία Τσιαούση
Φωτογραφία: Μάριος Ζέρβας, Μουσική Επιμέλεια: Evan Kapantais, Ξένια Κοντομανώλη
Ερμηνεύουν: Φένια Βραχά, Σοφία Ένγκελμαν, Ξένια Κοντομανώλη, Εύα Μιχάλα, Νίκη Παούρη, Σοφία Τσιαούση
Διάρκεια: 18′
Ώρα έναρξης: 21.30

ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ
Περφόρμανς Απαγκίστρωση (Detachment) 7 από την Καλλιτεχνική ομάδα Λούνα Πάρκ
Χορογράφος: Κοσμάς Κοσμόπουλος
Συντελεστές: Μια περφόρμανς του Κοσμά Κοσμόπουλου, σε συνεργασία με την εικαστικό GM Τουλιάτου και τον μουσικό Αντώνη Παλάσκα
Συμμετέχουν: Χριστίνα Γαζή, Μαρία Κανδυλάκη, Μαριανίκη Παγώνη, Γιάννης Στέφος, Έλλη Αβραάμ-Ρέπα, Ίρις
Διάρκεια: 50΄
Ώρα έναρξης: 21.00

ΠΕΜΠΤΗ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ
Untitled #1 Μια συλλογική χορογραφία από την ομάδα YELP danceco
Χορογράφος: Μαρία Κολιοπουλου, Κατερινα Σκιαδα, Κωστας Τσιούκας, Ιρις Καραγιάν, Μαριέλα Νέστορα
Συντελεστές: Μαρία Κολιοπουλου, Κατερινα Σκιαδα, Κωστας Τσιούκας, Ιρις Καραγιάν, Μαριέλα Νέστορα, Ντόρα Οικονόμου
Διάρκεια: 40΄
Ώρα έναρξης: 21.00
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΙΟΥΛΙΟΥ
Εκείνοι Από τον χορογράφο Αλέξανδρο Κεϊβάναη
Συντελεστές: Ράνια Φόβου, Αλέξανδρος Λασκαράτος
Διάρκεια παράστασης: 35
Από τον Αλέξανδρο Κεϊβάναη
Διάρκεια: 35΄
Ώρα έναρξης: 21.00

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΙΟΥΛΙΟΥ
comic_ω! τραγικό από την ομάδα [email protected]
Συγγραφέας – Σκηνοθέτης: Δάφνη Μαρκάκη
Χορογράφος: Pierre Tavernier
Συντελεστές: Γιάννης Φίλιας, Σταύρος Βόλκος, Εβίκη Δαφαλιά, Νεφέλη Μαρκάκη, Βαγγέλης Κρανιώτης, Νηρέας Μαρκάκης, Αλεξάνρα Κόνιακ, Νάστα Κοντοπίδη (επί σκηνής), Πέτρος Πολίτης (μουσική)
Διάρκεια: 80′
Ώρα έναρξης: 21.00

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΙΟΥΛΙΟΥ
Η Τέχνη του Χορού από την ομάδα danzArte
Χορεύουν: Δέσποινα Κουκλάκη, Τίνα Ματιάτου, Αντώνης Καλογερόπουλος, Άννα Ζάππα
Διάρκεια: 70΄
Ώρα έναρξης: 21.00