Από την 1η Ιουνίου λοιπόν και μέχρι τις 16 Αυγούστου, το Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2014 ανοίγει τις πόρτες του και υποδέχεται το κοινό.

Το φετινό του πρόγραμμα χαρακτηρίζεται από τις πολλές εγχώριες παραγωγές (27 τον αριθμό), ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου (εικοσιτρείς στην Αθήνα, τρεις στα Επιδαύρια και μία στη Μικρή Επίδαυρο), πολλές εκ των οποίων υπογράφονται από νέους, πρωτοεμφανιζόμενους στο Φεστιβάλ σκηνοθέτες.

Οι Θέμελης Γλυνάτσης, Σάββας Στρούμπος, Χρήστος Στέργιογλου, Θάνος Παπακωνσταντίνου, Ιώ Βουλγαράκη, Δημήτρης Τάρλοου, Γιάννης Μόσχος, Κατερίνα Ευαγγελάτου, Δημήτρης Καραντζάς (Επίδαυρος), και Έκτορας Λυγίζος (Επίδαυρος), αν και γνωστοί οι περισσότεροι στο ευρύ κοινό, κάνουν τις πρώτες σκηνοθετικές τους απόπειρες στο Φεστιβάλ Αθηνών, χωρίς ωστόσο να λείπουν οι ξένες παραγωγές και τα μεγάλα ονόματα.

Διαβάστε επίσης:
Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών 2014, της Βαρβάρας Σαββίδη
Καλοκαίρι + Αθήνα = Φεστιβάλ Αθηνών, της Τώνιας Καράογλου
Πούπουλα, ακροβάτες και ρυθμός γεμίζουν την Πειραιώς, της Νάντιας Δρακούλα
Η εμπειρία μιας πρόβας (και η πρόβα πολλών εμπειριών), της Τώνιας Καράογλου
Ο Κωνσταντίνος Ρήγος στο ελculture.gr, της Άννας Ρούτση
Μια νύχτα στην όπερα, της Τώνιας Καράογλου
Ο Κώστας Φιλίππογλου και ο Μιχαήλ Μαρμαρινός μιλούν στην Τώνια Καράογλου
Ο Μανώλης Μαυροματάκης μιλά στην Τώνια Καράογλου
Αγγλικοί υπέρτιτλοι και οικονομική μετακίνηση στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Η Κατερίνα Ευαγγελάτου μιλά για τον «Ιδομενέα» στην Τώνια Καράογλου

Στέφανος Τσιβόπουλος: Ιστορία Μηδέν
23 Μαΐου – 28 Σεπτεμβρίου
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Στέφανος Τσιβόπουλος: Ιστορία Μηδέν
23 Μαΐου – 28 Σεπτεμβρίου
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Eταιρεία Θεάτρου Sforaris – Γιάννης Καλαβριανός
Αβελάρδος και Ελοΐζα
1-2 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

klokworks Μαριάννα Καβαλλιεράτου – Ντομ Μπουφάρ – Τσαρλς Σάντισον
Stations
1-2 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Bijoux de Kant – Γιάννης Σκουρλέτης
Ραμόνα travel / η γη της καλοσύνης της Γλυκερίας Μπασδέκη
1-5 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Αποθήκη

Μελίνα Τανάγρη
Μια χοροεσπερίδα…
4-5 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

ΝΕΟΝ, Οργανισμός Πολιτισμού και Ανάπτυξης Δ. Δασκαλόπουλου
Η τέχνη στον δημόσιο χώρο
4 & 24 Ιουνίου, 19:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Λίνα Νικολακοπούλου
Τετράς η ξακουστή του Πειραιώς
6-8 Ιουνίου, 21:00
ΟΛΠ (Οργανισμός Λιμένος Πειραιώς) – Πύλη Ε2

Ντάντα Μαζίλο
Η λίμνη των κύκνων
7-9 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Ομάδα τσίρκου CIRCA – Κουαρτέτο εγχόρδων Ντεμπυσσύ
Opus
7-9 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας – Θοδωρής Γκόνης
Η οδύνη των ανέργων και το δικαίωμα στην τεμπελιά
8-9 Ιουνίου, 23:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ηλίας Κουνέλας
Αδελφοί Καραμάζοφ – Η εμπειρία μιας ανάγνωσης
9-10, 12-15, 19-22, 26-29 Ιουνίου, 21:30
Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Ραγκαβά

R.I.P Romeos Ioulietta Panta
10 – 15 Ιουνίου, 20:30
BIOS

Ομάδα Χρώμα – Κων/νος Χατζής,
Η τριλογία της πόλης: Η διανυκτέρευση – Η πόλη – Η παρέλαση
10-12 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Εθνική Λυρική Σκηνή – Γιάννης Χουβαρδάς
Ντον Τζοβάννι
11 & 13-15 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ηλίας Γιαννακάκης
Η Γκόλφω στην Επίδαυρο: Κινηματογραφώντας μια παράσταση
11 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Λυκ Μποντύ
Ψευδοεξομολογήσεις του Πιερ Ντε Μαριβώ
12 – 14 Ιουνίου, 21:00 (14/6 στις 14:00)
Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Εταιρεία Θεάτρου DOT & Ομάδα ΑΤΟΝΑλ – Θέμελης Γλυνάτσης
Και τα ψάρια βγήκαν να πολεμήσουν ενάντια στους ανθρώπους
13 & 14 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ανχέλικα Λίντελ – Atra Bilis Teatro,
Όλος ο ουρανός πάνω στη γη (Το σύνδρομο της Γουέντυ)
15-17 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Κωνσταντίνος Ρήγος – Χοροθέατρο ΟΚΤΑΝΑ
Αρκαδία
16-17 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

amorphy.org – Τζένη Αργυρίου
Memorandum – Ένας μηχανισμός ενθύμησης
18-19 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ομάδα Σημείο Μηδέν – Σάββας Στρούμπος
Στη σωφρονιστική αποικία του Φραντς Κάφκα
18-20 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Αποθήκη

Maison Antoine Vitez – Éditions Théâtrales
19 Ιουνίου, 20:00
Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

Τσαρλς Λόυντ & Μαρία Φαραντούρη
Ξανά μαζί
20 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Δήμος Αβδελιώδης
Η Γυναίκα της Ζάκυθος
21 Ιουνίου – 27 Αυγούστου
Αρχαίο θέατρο Μεσσήνης

Πειραματικός Θίασος Όπερας Λιγιουάν (Φουτζίαν/Κίνα) – Τζεν Τζινπίν
Η χήρα & ο γραμματιζούμενος
21-22 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Στάθης Γυφτάκης
Πετρόσουπα
21 Ιουνίου, 18:30 & 20:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Χρήστος Στέργιογλου
Ικέτιδες του Αισχύλου
22-23 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

ΚΟΑ – Μίλτος Λογιάδης
Ο Σαρλό και η ΚΟΑ
23 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ιζαμπέλλα Ροσσελλίνι
Green Porno – Live on Stage
24 – 26 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Μανώλης Μαυροματάκης
Καταστρούπολη του Φίλιπ Ρίντλεϋ
24 – 25 & 27 – 30 Ιουνίου, 1 Ιουλίου, 21:00
Θέατρο Πόρτα

Πάτροκλος Σκαφίδας
Αντένες
24 Ιουνίου – 31 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Αποθήκη

Φιόνα Σω
Η μπαλάντα του γέρου ναυτικού
24 – 25 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Συναυλία με τη Μαίρη Λίντα
25 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Καμεράτα – Γιώργος Πέτρου
Σιρόης, ο βασιλιάς της Περσίας του Γιόχαν Άντολφ Χάσσε
26 – 27 Ιουνίου, 5 Ιουλίου

Γιάννης Μπέζος
Παντρολογήματα του Νικολάι Γκόγκολ
27-28 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Μίκαελ Κλίεν
Jerusalem – Choreography for Greece
27-29 Ιουνίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Ομάδα Χορού ΖΗΤΑ – Ίρις Καραγιάν
Tracing
27 – 28 Ιουνίου, 21:00 (23:00 στις 28/6)
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Γιουβάλ Πικ
Score
28 – 29 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Γίρζι Κύλιαν
East Shadow
28 – 29 Ιουνίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Skrow Theater Group
Η ιστορία της αυτοθυσίας
30 Ιουνίου & 1-9 Ιουλίου
Skrow Theater

Χαΐνηδες – Κι όμΩς κινείται
Ερωτόκριτος του Βιτσέντζου Κορνάρου
30 Ιουνίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Στέφανος Τσιβόπουλος: Ιστορία Μηδέν
23 Μαΐου – 28 Σεπτεμβρίου
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Δήμος Αβδελιώδης
Η Γυναίκα της Ζάκυθος
21 Ιουνίου – 27 Αυγούστου
Αρχαίο θέατρο Μεσσήνης

Μανώλης Μαυροματάκης
Καταστρούπολη του Φίλιπ Ρίντλεϋ
24 – 25 & 27 – 30 Ιουνίου, 1 Ιουλίου, 21:00
Θέατρο Πόρτα

Πάτροκλος Σκαφίδας
Αντένες
24 Ιουνίου – 31 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Αποθήκη

Skrow Theater Group
Η ιστορία της αυτοθυσίας
30 Ιουνίου & 1-9 Ιουλίου
Skrow Theater

MAMAZA [Γιάννης Μανταφούνης – Φαμπρίς Μαζλία]
Eifo Efi
1-2 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Εμμανουέλ Ντεμαρσύ-Μοτά
Ionesco Suite
1-3 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Μανώλης Μητσιάς
Εσπερινοί διάλογοι. Τσιτσάνης – Χατζιδάκις
2 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

RootlessRoot – Λίντα Καπετανέα
W Memorabilia (Phaedra’s Laboratory)
4-5 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Επικίνδυνη ηλικία
Ένα μουσικό έργο του Άγγελου Τριανταφύλλου, ερμηνεύει η Νατάσσα Μποφίλιου
4-5 Ιουλίου , 21:30
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Επτανησιακά Πολιτιστικά Σωματεία Αττικής
Νύχτα γιομάτη θαύματα, νύχτα σπαρμένη μάγια!
4 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Δημήτρης Καραντζάς
Ελένη του Ευριπίδη
5 Ιουλίου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Στεφανία Στρούζα – Απόστολος Βασιλόπουλος
Σε έναν βαθμό, η ιερότητα βρίσκεται στο βλέμμα του θεατή
5-31 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Α

The Helter Skelter Company – Θάνος Παπακωνσταντίνου, Μετατόπιση προς το ερυθρό, του Γιάννη Μαυριτσάκη
6-7 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Γιάννης Μαρκόπουλος
Εντεύθεν
6 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ερμίρα Γκόρο
A Quiet Voice
7-8 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

ΚΟΑ & Φιλαρμονική Ορχήστρα της ΝΔ Γερμανίας – Βασίλης Χριστόπουλος
8 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

ΠΥΡ – Ιώ Βουλγαράκη
Οι ληστές, του Φρήντριχ Σίλλερ
9-12 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ελεονώρα Ζουγανέλη
“Να με θυμάσαι και να μ’ αγαπάς” Τα τραγούδια της Μελίνας
10 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Vassilikos
Sunday Cloudy Sunday
11-12 Ιουλίου, 21:30
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Ομάδα Χορού Τρίσα Μπράουν, Watermotor, Son of Gone Fishin’, Rogues, For M.G.: The Movie
11-12 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Martha Graham Dance Company
Celebrating the Greek Connection
12 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Έκτορας Λυγίζος
Προμηθέας Δεσμώτης του Αισχύλου
12 Ιουλίου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Kyklos Ensemble – Θεόδωρος Κουρεντζής, Το χειμωνιάτικο ταξίδι του Σούμπερτ
14-15 Ιουλίου, 21:00
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Θέατρο Πορεία – Δημήτρης Τάρλοου
Η μεγάλη Χίμαιρα του Μ. Καραγάτση
14-17 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Νάνα Μούσχουρη
Happy Birthday Tour
14 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Μόνικα
Give Us Wings
16 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Καμεράτα – Μίλτος Λογιάδης
Αφιέρωμα στους Μπητλς
17 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Γιάννης Μόσχος
Διασκεδαστικές ιστορίες περί θνητότητας
18-20 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Δημήτρης Μπάσης & Γιώτα Νέγκα
Το τραγούδι του μετανάστη
18-19 Ιουλίου, 21:00
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας & Αρτivities – Κώστας Φιλίππογλου
Φιλοκτήτης του Σοφοκλή
18-19 Ιουλίου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Κατερίνα Ευαγγελάτου
Ιδομενέας του Ρόλαντ Σίμελπφενιχ
20-22 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Γιώργος Σκούρτης
Ο Σαίξπηρ ζει στο καταφύγιο
22-23 Ιουλίου
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Λένα Κιτσοπούλου
Ματωμένος γάμος του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα
23-24 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Άρης Μπινιάρης
Το θείο τραγί – Βασισμένο στο διήγημα του Γιάννη Σκαρίμπα
25-26 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Εθνικό Θέατρο – Λυδία Κονιόρδου
Ιππόλυτος του Ευριπίδη
25-26 Ιουλίου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Ρούλα Πατεράκη
Το μανιφέστο του πολέμου (Μέρος Α’)
25-26 Ιουλίου, 21:30
Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Εθνική Λυρική Σκηνή – Γιάννης Κόκκος
Οθέλλος του Τζουζέππε Βέρντι
27-29 & 31 Ιουλίου, 21:00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Δημήτρης Μαυρίκιος, Πάπισσα Ιωάννα – Αναζητώντας την ηρωίδα του Ροΐδη
30-31 Ιουλίου, 21:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Έφη Θεοδώρου
Το ατλαζένιο γοβάκι, του Πωλ Κλωντέλ
30-31 Ιουλίου, 20:00
Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Στέφανος Τσιβόπουλος: Ιστορία Μηδέν
23 Μαΐου – 28 Σεπτεμβρίου
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Δήμος Αβδελιώδης
Η Γυναίκα της Ζάκυθος
21 Ιουνίου – 27 Αυγούστου
Αρχαίο θέατρο Μεσσήνης

Εθνικό Θέατρο – Γιάννης Κακλέας
Βάτραχοι του Αριστοφάνη
1-2 Αυγούστου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Θέατρο Δωματίου – Άντζελα Μπρούσκου
Βάκχες του Ευριπίδη
8-9 Αυγούστου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

ΚΘΒΕ – Νικαίτη Κοντούρη
Πέρσες του Αισχύλου
15-16 Αυγούστου, 21:00
Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Στέφανος Τσιβόπουλος: Ιστορία Μηδέν
23 Μαΐου – 28 Σεπτεμβρίου
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης