Με στόχο να παραμείνει ένα από τα το πιο ενδιαφέροντα και προσιτά φεστιβάλ της Ευρώπης, σίγουρα το πιο καινοτόμο της χώρας, το 57ο Φεστιβάλ Αθηνών πραγματοποιείται και φέτος από τις 8 Ιουνίου ως τις 11 Αυγούστου.

Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ, Γιώργος Λούκος γράφει στο σημείωμα του για την φετινή έκδοση : «Πέρυσι είπαμε πώς να οργανώσουμε την απαισιοδοξία. Τώρα, ένα βήμα πιο πέρα, ένα βήμα πιο κάτω μάλλον, να μιλήσουμε για τι; Την οργή, την αγανάκτηση, ή και τα δύο μαζί; Ή ίσως μια ελπίδα παρ’ όλα αυτά; Ένα βήμα πιο πέρα ακόμη αρκεί; Μπορεί άραγε να βοηθήσει κάπου η τέχνη; Χρειάζεται; Ή μέσα σ’ αυτή την τεράστια κρίση είναι περιττή, άχρηστη; Η τέχνη μπορεί άραγε να μας βγάλει λίγο από το άγχος; Ή να μας βοηθήσει απλά να δούμε τα πράγματα κάπως διαφορετικά, ίσως με απόσταση, με μια άλλη ευαισθησία, αλλά έτοιμοι ωστόσο για την επόμενη μάχη; »

Σε πείσμα της κρίσης και παρά τις δυσκολίες των καιρών, το 57ο Φεστιβάλ Αθηνών πιστεύει ότι η τέχνη φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους και είναι αυτή που προσφέρει τη φωτεινή διέξοδο στη σκυθρωπή καθημερινότητα. Μας καλεί να ζήσουμε μαζί την καλοκαιρινή γιορτή που ετοιμάσαν και φέτος, 50 ομάδες, περισσότεροι από 500 καλλιτέχνες, δεκάδες τεχνικοί και πολλοί πολλοί φίλοι και ελπίζει στη συμμετοχή μας στο σπουδαίο πολιτιστικό γεγονός της χρονιάς.

Ενημερωθείτε για όλες τις παραστάσεις και κρατήστε τις θέσεις σας στο greekfestival.gr ή στο 210 3272000.

Γιάννης Κουνέλλης (Εικαστικά)
5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ούγκο Ροντινόνε (Εικαστικά)
24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ίντυ Φέργκουσον (Εικαστικά)
Επιμέλεια: Πάολο Κολόμπο
31 Μαΐου – 29 Ιουλίου, ΤE – ΠE – KY: 10:00 – 18:00, ΠA – ΣA: 10:00 – 22:00 Μουσείο Μπενάκη

Γιάννης Κουνέλλης (Εικαστικά)
5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ίντυ Φέργκουσον (Εικαστικά)
Επιμέλεια: Πάολο Κολόμπο
31 Μαΐου – 29 Ιουλίου, ΤE – ΠE – KY: 10:00 – 18:00, ΠA – ΣA: 10:00 – 22:00 Μουσείο Μπενάκη

Ούγκο Ροντινόνε (Εικαστικά)
24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

A Gathering (Εικαστικά)
Επιμέλεια: Μαρία-Θάλεια Καρρά & Όλγα Χατζηδάκη
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Venice Baroque Orchestra(Μουσική)
Η Ολυμπιάδα
8 Ιουνίου, 21:00 Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Ευρώπη — κρίση ή δύση; (Εικαστικά)
Νατάσα Σαντρ Χαγκιγκιάν Οι Καρποί της Εργασίας [2008] Μάικλ Λάντυ Μηχάνημα που Καταστρέφει Πιστωτικές Κάρτες [2010]
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου Πειραιώς 260 , Κτίριο Α

Τσίμμερμαν & ντε Περρό (Δρώμενα)
Hans was Heiri
8-11 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260 , Κτίριο Η

Αφιερωμα Θωμαδάκη / Κλωνάρη (Εικαστικά)
Πυρκαγιά Του Άγγελου
9 Ιουνίου, 16:00 – 20:30 Μουσείο Μπενάκη

Δημήτρης Λιγνάδης (Θέατρο)
Αύγουστου Στρίντμπεργκ, Δεσποινίς Τζούλια
10-11 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Ομάδα De Κoe – Πέτερ Φαν ντεν Έεντε (Θέατρο)
Πέτερ Χάντκε, Βρίζοντας το κοινό
10-12 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ομάδα Timbre 4 – Κλάουντιο Τολκατσίρ (Θέατρο)
Tercer Cuerpo
11-13 Ιουνίου, 21:00 Από Μηχανής Θέατρο

Εθνική Λυρική Σκηνή (Μουσική)
Τζουζέππε Βέρντι, Τροβατόρε
10 και 12-14 Ιουνίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Αλί & Χεντί Ταμπέτ (Χορός)
Rayahzone
14 – 16 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260 , Κτίριο Η

Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (Μουσική)
Έργα Ραβέλ, Χατζή, Πουλένκ
15 Ιουνίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ροντρίγκο Γκαρσία (Θέατρο)
Gólgota picnic
16 & 17 Ιουνίου, 21:00, *16:30 Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Γιώργος Σκεύας – Γυμνά χέρια (Παράλληλες εκδηλώσεις)
Ένα ντοκιμαντέρ για τον Δημήτρη Μητρόπουλο
18 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Εταιρεία Θεάτρου Sforaris – Γιάννης Καλαβριανός (Θέατρο)
Γιοί και κόρες, μια παράσταση για την αναζήτηση της ευτυχίας
15-16 & 18 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ομάδα Grasshopper – Δημήτρης Καραντζάς (Θέατρο)
Ερρίκου Ίψεν, Ο μικρός Έγιολφ
14-16 & 18-20 Ιουνίου, 21:00 Θέατρο Πόρτα, Μικρή σκηνή

Schaubühne Berlin – Κέιτι Μίτσελ (Θέατρο)
Αύγουστου Στρίντμπεργκ, Δεσποινίς Ζυλί
21-22 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη(Μουσική)
“Μάρκος ο Φραγκοσυριανός”, Άνω Σύρα (1905 – 1972) Πειραιάς
22-23 Ιουνίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Εταιρεία Θεάτρου Χώρος – Σίμος Κακάλας (Θέατρο)
erofili synopsis
22-24 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Schaubühne Berlin – Ντάβιντ Μάρτον (Θέατρο)
Η Επιστροφη του Οδυσσεα
23-24 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Βραδιά σύγχρονου ελληνικού χορού (Χορός)
Hardcore Research on Dance, Kρυμμένη στους ελαιώνες
27-28 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών (Μουσική)
Έργα Καλομοίρη, Προκόπιεφ, Τσαϊκόφσκι
28 Ιουνίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ομάδα Blitz (Θέατρο)
Δον Κιχώτης
28-29 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Neuköllner Oper (Μουσική)
Yasou Aida!
29-30 Ιουνίου & 1 Ιουλίου, 21:00 Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Αλαίν Μπυφάρ (Χορός)
Tout va bien
29 – 30 Ιουνίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Δημήτρης Παπαϊωάννου (Χορός)
Πρώτη ύλη
23-26 και 30 Ιουνίου, 1-3 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Γιάννης Κουνέλλης (Εικαστικά)
5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ίντυ Φέργκουσον (Εικαστικά)
Επιμέλεια: Πάολο Κολόμπο
31 Μαΐου – 29 Ιουλίου, ΤE – ΠE – KY: 10:00 – 18:00, ΠA – ΣA: 10:00 – 22:00 Μουσείο Μπενάκη

Ούγκο Ροντινόνε (Εικαστικά)
24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

A Gathering (Εικαστικά)
Επιμέλεια: Μαρία-Θάλεια Καρρά & Όλγα Χατζηδάκη
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Ευρώπη — κρίση ή δύση; (Εικαστικά)
Νατάσα Σαντρ Χαγκιγκιάν Οι Καρποί της Εργασίας [2008] Μάικλ Λάντυ Μηχάνημα που Καταστρέφει Πιστωτικές Κάρτες [2010]
8 Ιουνίου – 18 Ιουλίου Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Neuköllner Oper (Μουσική)
Yasou Aida!
29-30 Ιουνίου & 1 Ιουλίου, 21:00 Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Δημήτρης Παπαϊωάννου (Χορός)
Πρώτη ύλη
23-26 και 30 Ιουνίου, 1-3 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Α

Καμεράτα – Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής (Μοσική)
Θεόφραστου Σακελλαρίδη, Ο βαφτιστικός
3-4 Ιουλίου, 21:00 Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη»

Σύλβια Λιούλιου (Θέατρο)
Διονύσιος Σολωμός – Ο Λάμπρος, Ζακύνθου αρ. 12
3-4 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Ευριπίδης Λασκαρίδης (Θέατρο)
Ώσμωση
5-6 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Θέατρο Σημείο – Νίκος Διαμαντής (Θέατρο)
Μουσείο ανθρώπινης συμπεριφοράς
5-7 Ιουλίου Μουσείο Μπενάκη

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών (Μουσική)
Έργα Βέμπερ, Μότσαρτ, Ντβόρζακ
5 Ιουλίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Σοφοκλή, Οιδίπους Τύραννος (Θέατρο)
6-7 Ιουλίου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου
αρτivities-ΔΗΠΕΘΕ ΒΟΛΟΥ-Τσέζαρις Γκραουζίνις

Theseum Ensemble – Μιχαήλ Μαρμαρινός (Θέατρο)
Δημήτρη Δημητριάδη, Insenso / Όπερα
7-9 Ιουλίου, η ώρα έναρξης θα ανακοινωθεί σύντομα Πειραιώς 260, Κτίριο Δ

Ομάδα Χορού ΖΗΤΑ – Ίρις Καραγιάν (Χορός)
Μητέρες
7-8 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Αφιέρωμα στη Δόμνα Σαμίου (Μουσική)
Έχε γεια, πάντα γεια
8 Ιουλίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Σάκης Παπακωνσταντίνου (Θέατρο)
La Commune Grecque
9-10 Ιουλίου Πειραιώς 260, Γκαράζ Η

MusicAeterna ( Μουσική)
Έργα Ραχμάνινοφ, Σοστακόβιτς
10 Ιουλίου, 21:00 Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Χρήστος Λαμπράκης»

Σάσα Βαλτς (Μουσική)
Continu
11 Ιουλίου, 21:30 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Έλλη Παπακωνσταντίνου (Θέατρο)
Κουαρτέτο Βόυτσεκ
12-14* Ιουλίου, 21.00 *23.00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Μπαλέτο της Όπερας Περμ (Χορός)
Iγκόρ Στραβίνσκι, Οι γάμοι, Πετρούσκα
12 Ιουλίου, 21:00 Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη»

Εθνικό Θέατρο – Νίκος Μαστοράκης (Θέατρο)
Αριστοφάνη, Νεφέλες
13-14 Ιουλίου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Συναυλία με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη (Μουσική)
και τον Γιώργο Καλούδη
13-14 Ιουλίου, 21:30 Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Λένα Κιτσοπούλου (Θέατρο)
Αθανάσιος Διάκος – Η επιστροφή
14-16 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Η

Μίκης Θεοδωράκης, Canto General (Μουσική)
Μαρία Φαραντούρη – Πέτρος Πανδής
17 Ιουλίου, 21:00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Ομάδα KLOKWORKS – Μαριάννα Καβαλλιεράτου (Χορός)
Auto Run
17-18 Ιουλίου, 21:00 Πειραιώς 260, Κτίριο Ε

Κ.Θ.Β.Ε. – Σταμάτης Φασουλής (Θέατρο)
Αριστοφάνη, Ιππής
20-21 Ιουλίου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Ομάδα ΑΣΙΠΚΑ – Δημήτρης Μπίτος (Θέατρο)
Σοφοκλή, Αντιγόνη
20-21 Ιουλίου, 21:30 Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Νύχτα στους Δελφούς

21 Iουλίου, 21:30 Αρχαίο Θέατρο Δελφών

Ανέστης Αζάς – Πρόδρομος Τσινικόρης (Θέατρο)
Επίδαυρος – Ένα ντοκιμαντέρ
27-28 Ιουλίου, 21:30 Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Θέατρο του Νέου Κόσμου, Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος (Θέατρο)
Αριστοφάνη, Εκκλησιάζουσες
27-28 Ιουλίου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Γιάννης Κουνέλλης (Εικαστικά)
5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ούγκο Ροντινόνε (Εικαστικά)
24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Εθνικό Θέατρο — Λευτέρης Βογιατζής (Θέατρο)
Μολιέρου, Αμφιτρύων
3-4 Αυγούστου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Φιόνα Σω (Θέατρο)
Σάμιουελ Κόλεριτζ, Τhe Rime of the Ancient Mariner
3-4 Αυγούστου, 21:30 Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Άλκηστις Πρωτοψάλτη — Στέφανος Κορκολής (Μουσική)
Ρεσιτάλ με τραγούδια σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη
10-11 Αυγούστου, 21:30 Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης — Γιάννης Κακλέας (Θέατρο)
Αριστοφάνη, Όρνιθες
10-11 Αυγούστου, 21:00 Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Γιάννης Κουνέλλης (Εικαστικά)
5 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Ούγκο Ροντινόνε (Εικαστικά)
24 Μαΐου – 19 Σεπτεμβρίου, ΔΕ – ΤΕ – ΠΑ – ΣΑ: 10:00 – 17:00, ΠΕ: 10:00 – 20:00, ΚΥ: 11:00 – 17:00, ΤΡ: κλειστό Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης