Από την πρώτη του διοργάνωση (ως AZA festival) το 2007 ήταν προφανές ότι το σινεμά υψηλής ποιότητος είναι ο βασικός του στόχος και κατάφερε να αποσπάσει την αγάπη, αναγνώριση και εκτίμηση των σινεφίλ στην Ελλάδα αλλά και σε διεθνές επίπεδο.

Το φεστιβάλ τού 2010 διεξάγεται, όπως και το 2009, σε 2 συνεχόμενα Σαββατοκύριακα, 25 &26 Σεπτέμβρη και 1,2 & 3 Οκτώβρη.

Συνεχίζοντας την αυστηρά ποιοτική πορεία του, για το 2010 τοTISFF έχει εξασφαλίσει 150 σημαντικές ατομικές συμμετοχές από όλον τον κόσμο, ειδικά αφιερώματα σε κινηματογραφικές σχολές (Πολωνίας, Πράγας, Βάσκων & Ρουμανίας) και συνεργασίες με φεστιβάλ διεθνούς κύρους όπως το Encounters Short Film Festival (U.K.), Brussels Short Film Festival, uniFRANCE, ένα ειδικό αφιέρωμα στα καλύτερα τού Αthens International Short Film Festival Psarokokalo και άλλες σινε-εκπλήξεις.

Και γιά τρίτη φορά, ο Γιάννης Οικονομίδης, σκηνοθέτης τού Σπιρτόκουτο, Ψυχή στο στόμα, Μαχαιροβγάλτης, μαζί με τον ηθοποιό Βαγγέλη Μουρίκη, κάνουν μιά ανοιχτή,τολμηρή και έξω από τα δόντια συζήτηση με τούς θεατές, το Σάββατο 2 Οκτώβρη.

Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου

17:00 “best of TISFF” , part I.

18:00

DONDE ESTA KIM BASINGER ? Edouard Deluc 28’ France

PIDGEON: IMPOSSIBLE Lucas Martel 6’ U.S.A.

EDWARD’S TURMOIL Kim Albright 10’ U.K.

SECRET OF TRESSETTE Lucio Cremonese 17’ Italy

19:00 BRUSSELS festival “special”

SUNSET ON THE ROOFTOP Marinus Groothof 12’ Holland

GRATUIT POUR LES FILLES Claire Burger 22’ France

BEAST Lars Pedersen 10’ Denmark

TULUM Dalibor Matanic 15’ Croatia

GEBOREN & GEBOTEN Eelko Ferwerda 4’ Holland

LITTLE DRAGON Bruno Collet 8’ France

21:00

DOLORES Manuela Moreno 10’ Spain

IN MY PRISON Allesandro Grande 7’ Italy

DOUBLE FAULT Elina Fessa 17’ Greece

HOBBY Nicola Zappi 15’ France

LOVE IS NOT AN EASY THING G.Angeludis 2’ Greece

ONE NIGHT TOGETHER Elefth.Astrinaki 14’ Greece

NA WEWE Ivan Goldschmidt 19’ Belgium

MOJ BRAT Jan Wagner 11’ Poland

END OF STORY Kostas Frangoulis 13’ Greece

23:15 SIPFF best of “Sexy International Paris Film Festival”

LOST PARADISE Mikhail Brezis/ Oded Binnam 10’ Israel/France

MEMOIRS OF A DISTURBED DAUGHTER Keren Marciano 17’ France

HYMEN Cedric Prevost 25’ France

IT’S THE CRISIS Loic Frey 3’ France

SOMETHING TO LEARN Maria Eugenia Arteaga 15’ Spain

PUSH BIKE Mairi Cameron 12’ Australia

AFTERNOON IN THE PARK Olivier Gilbert 4’ Canada

30 LOVE Rollo Wenlock 5’ New Zealand

I LOVE YOU, EVE Ryan Young/John Nolan 8’ Czech/USA

MAN’S BEST FRIEND Luke Eve 7’ Australia

Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου

17:00-18:00 “best of TISFF “ part II.

18:00 French Avant-Garde

DIX Jules Janaux 7’

ASOMNIE Yann Bertrand & Damien Serban 7’

“4” Edouard Salier 16’

LOGORAMA Francois Alaux 16’

Naiade Nadia Micault & Lorenzo

Nanni 12’

19:00 MADRID EN CORTO

LA RUBIA DE PINOS PUENTEa Vicente Villanueva 18’

CUANDO CORRES Mikel Rueda 5’

MI OTRA MITAD Beatriz Sanchis 18’

FABRICA DE MUNECAS Ainhoa Menendez 11’

20:00

TALKING PIRANHAS Gregory Vardarinos 17’ Greece

OYAN Ismaeel Mousef 19’ Iran

EXTINCTION Fernardo Uson 11’ Spain

THE DOG Nikos Labot 22’ Greece

STIFF a little love story Chris Pitharas 10’ Greece

MOMENTOS Nuno Rocha 7’ Portugal

AND ME FOR MYSELF Georgis Grigorakis 20’ Greece

22:00 UniFrance Special

VOYAGE EN TOUR DE MA CHAMBRE Olivier. Smolders 25’

GRATUIT POUR LES FILLES Claire Burger 22’

7:57 am-pm Simone Lelouch 11’

ATTENDANT QUE LA PLUIE CESSE Charlotte Joulia 9’

UNE PUTE & UN POUSSIN Clement Michel 15’

L’AIDE DE RETOUR Mohammed Latreche 18’

MADAGASCAR CARNET DE VOYAGE Bastien Dubois 12’

THESS INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL page 4 of 6

Παρασκευή 1 Οκτωβρίου

17:00

RAPRESENT Ivana Todorovic 30’ Serbia

DOZA Erion Kovaci 17’ Greece

PAINTER OF SKIES Jorge Morais Valle 10’ Spain

DAY OUT N.Apostolopoulos/ 15’ Greece K.Gerothanasi

L’ART DELICAT de MATRAQUE Jean G. Periot 4’ France

UNA MUJER Elena Priovolou 7’ Greece

REMNANT Thanos Kermitsis 15’ Greece

18:30

HELLMETS George Koukoumas 18’ Cyprus

RITA A. Piazza / F. Grassadonia 19’ Italy

OPEN SECRET Thodoris Adamos 10’ Greece

THESIS Tomasz Cechowski 2’ Poland

THE POND Dimitris Argyriou 2’ Greece

AWESOME STORM MAN Angelos Spartalis 10’ Greece

LEGEND OF JOHN INVERTED Phil. Lamensch 18’ Belgium

20:00 the BASQUE special (KIMUAK)

5 RECUERDOS Oriana Alcaine 12’

MARISA Nacho Vigalondo 4’

EL NUNCA LO HARIA Anartz Zuazua 14’

DIRTY MARTINI Iban del Campo 24’

21:00

INNER MARRAKECH Mohammed Ezoubeiri 5’ Morocco

MAN FROM BAGOMBO Igor Stanojevic 14’ Serbia

SATURDAY John McNulty 14’ France

VERRECT Christian Bahlo 12’ Germany

ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ Man. Papachristos 7’ Greece

FEMININ-MASCULIN Sadaf Foroughi 9’ Iran

JUST OVER EIGHT Laurent Teyssier 24’ France

IN A REDNESS ZONE Mikhail Mareskin 7’ Russia

RUN GRANNY RUN Nikolaus von Uthmann 4’ Germany

QUIERO ESTAR….. Manuela Moreno 3’ Spain

GRAND MOTHERS Michael Warhman 12’ Brazil

23:00 …little diamonds!… Ona* Where is Kim Basinger? * Pidgeon: impossible

* Flat Love * Edward’s Turmoil * Secret of Tressette *

Σάββατο 2 Οκτωβρίου

17:00

PARANOICO Giacomo Mantovani 15’ Italy

2040 l THE SHELTER Ioannis Nikiforou 19’ Greece

CONVERSATIONING Nick Calori 13’ U.K.

GRANNY TIME Fabrice Maruca 3’ France

THE MONSTER Nikos Kalpakis 10’ Greece

CHEWING GUM Benoit Desjardins 6’ Canada

LE PORTAIL Liam Engle 14’ France

18:30

Open Discussion with maverick greek director YIANNIS ECONOMIDIS (Σπιρτόκουτο, Ψυχή στο στόμα, Μαχαιροβγάλτης)

19:30

TEMPLAR Gwenn Joyaux 4’ Argentina

VAHETUS/SHIFT Anu Aun 15’ Estonia

360 degrees Maja Djokic 9’ Spain

MR. P/ Ο Κύριος Π Giorgos Teltzidis 10’ Greece

LARSEN Carlo de Rosa 14’ Swiss

DEAD HAPPY Nicky Lianos 12’ U.K.

BANQUET UNDER WATER Babak Amini 15’ Iran

20:30

VICKY & SAM Nuno Rocha 14’ Portugal

LE GRAND SAULT Herve Demers 15’ Canada

BUTTERFLY CIRCUS Josh Weigel 20’ U.S.A.

LE TECHNICIEN Simon Olivier Fecteau 7’ Canada

22:00 “sexy” TISFF films

ARRET DEMANDE Thomas Perrier 11’ France

ONA Pau Camarasa 10’ Spain

TWO TIMES NOW Mihalis Konstantatos 10’ Greece

A MAIN NUE St. Demastier/ Guil.Forresti 13’ France

FLAT LOVE Andre Sanz 15’ Spain

DOUBLE FAULT Elina Fessa 17’ Greece

23:00 SIPFF best of “Sexy International Paris Film Festival”

LOST PARADISE Mikhail Brezis/Oded Binnam 10’ Israel/France

MEMOIRS OF A DISTURBED DAUGHTER

Keren Marciano 17’ France

HYMEN Cedric Prevost 25’ France

IT’S THE CRISIS Loic Frey 3’ France

SOMETHING TO LEARN Maria Eugenia Arteaga 15’ Spain

PUSH BIKE Mairi Cameron 12’ Australia

AFTERNOON IN THE PARK Olivier Gilbert 4’ Canada

30 LOVE Rollo Wenlock 5’ New Zealand

I LOVE YOU, EVE Ryan Young/JohnNolan 8’ Czech/USA

MAN’S BEST FRIEND Luke Eve 7’ Australia

Κυριακή 3 Οκτωβρίου

17:00 “best of TISFF animation”

18:30

ARENA Jota Aronak 19’ Spain

FLAT Mitsana Beltehsen 5’ Israel

DENG/voices Filiz Bulut 20’ Turkey

ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ Stergios Paschos 11’ Greece

SAVAGE VERTIGO F.Beakman/A.Piras 10’ France

VIBES Dimitris Kollias 10’ Greece

IMAGO WINGS Jaime Fidalgo 4’ Spain

FAITHFULLNESS Olena Maksymenko 4’ Ukraine

LA TERRIBLE MALEDICTION Stephane Papet 4’ Belgium

ΛΗΘΗ Gabriel Tzafkas 17’ Greece

APPLE & EI Ahmet Tas 5’ Germany

NIGHT LIFE IN A PUDDLE Fabio Scacchioli 8’ Italy

CHEF A LA PLACE DU CHEF Efthimis Kosemund Sanidis 8’ Greece

20:30 “best of ATHENS PSAROKOKALO FESTIVAL”

THE LAST BUS Maria Hengge 11’ Austria

POI DOGS Joel Moffett 12’ USA

LA SORTIE Chus Domingez 10’ Spain

CRUMBS Pierre Pinaud 31’ France

22:00 “best from France 2010”

GRATUIT POUR LES FILLES Claire Burger 22’

A MAIN NUE Stephane Demoustier/G.Forresti 13’

DONDE ESTA KIM BASINGER Edouard Deluc 28’

ATTENDANT QUE LA PLUIE CESSE Charlotte Joulia 9’

VOYAGE EN TOUR DE MA CHAMBRE Oliv. Smolders 25’

UNE PUTE & UN POUSSIN Clement Michel 15’

L’AIDE DE RETOUR Mohammed Latreche 18’

7:57 am-pm Simone Lelouch 11’