Corpus Christi

(Boze Cialo)

Δραματική

2019

Πολωνία

115'

Γιαν Κομάσα

Cosmic Candy

(Cosmic Candy)

Φαντασίας

2019

Ελλάδα

100'

Ρηνιώ Δραγασάκη

Inception

(Inception)

Επιστημονικής Φαντασίας

2010

ΗΠΑ / Μ. Βρετανία

148'

Κρίστοφερ Νόλαν

Saturday Fiction

(Saturday Fiction)

Ιστορική

2019

Κίνα

126'

Γε Λου

Scooby Doo!

(Scoob!)

Κιν. Σχέδια

2020

ΗΠΑ

93'

Τόνι Σερβόουν

Tenet

(Tenet)

Περιπέτεια

2020

ΗΠΑ

150'

Κρίστοφερ Νόλαν

Vivarium

(Vivarium)

Τρόμου

2019

Ιρλανδία

97'

Λόρκα Φίνεγκαν

Winona

(Winona)

Κωμωδία

2019

Ελλάδα

87'

Αλέξανδρος Βούλγαρης

Άλυτη

(Άλυτη)

Δραματική

2019

Ελλάδα / Μ. Βρετανία

89'

Μίνως Νικολακάκης

Αναμνήσεις

(Dieci inverni)

Δραματική

2009

Ιταλία

106'

Βαλέριο Μιέλι

Γάτα στον τοίχο

(Cat in the Wall)

Δραματική

2019

Βουλγαρία / Μ. Βρετανία

92'

Βεσέλα Καζάκοβα, Μίνα Μιλέβα

Γιοσέπ

(Josep)

Κιν. Σχέδια

2020

Γαλλία / Ισπανία

71'

Άουρελ

Εμα

(Ema)

Δραματική

2019

Χιλή

102'

Πάμπλο Λαρέιν

Εμείς οι δύο (2009)

(Yo, también)

Κοινωνική | Δραματική

2009

Ισπανία

103'

Αντόνιο Ναχάρο, Άλβαρο Παστόρ

Η Φωλιά

(The Nest)

Αισθηματική

2020

Μ. Βρετανία

107'

Σον Ντέρκιν

Ηρωικά χαμένοι

(La odisea de los giles)

Αστυνομική

2019

Αργεντινή

116'

Σεμπαστιάν Μπορενστέιν

Μεταφορά

(Μεταφορά)

Ντοκυμαντέρ

2020

Ελλάδα

115'

Ηλίας Γιαννακάκης

Μουλάν

(Mulan)

Περιπέτεια

2020

ΗΠΑ / Χονγκ Κονγκ

115'

Νίκι Κάρο

Ο φάρος

(The Lighthouse)

Φαντασίας

2019

ΗΠΑ

109'

Ρόμπερτ Έγκερς

Οι Άθλιοι

(Les Misérables)

Δραματική

2019

Γαλλία

102'

Λέιντι Λι

Παράσιτα

(Gisaengchung)

Θρίλερ

2019

Ν. Κορέα

132'

Τζουν-χο Μπονγκ

Παρί

(Pari)

Δραματική

2020

Ελλάδα

101'

Σιάμακ Ετεμάντι

Συνώνυμα

(Synonymes)

Δραματική

2019

Ισραήλ / Γαλλία

123'

Ντάναβ Λάπιντ

Το εγχειρίδιο του κακού

(The Field Guide to Evil)

Τρόμου

2019

ΗΠΑ

117'

Βερόνικα Φρανζ, Κάλβιν Ρίντερ, Κατρίν Γκέμπε, Γιάννης Βεσλεμές, Πίτερ Στρίκλαντ, Αγκνιέσκα Σμοκζίνσκα, Καν Έβρενολ, Ασίμ Αλουβάλια, Σεβερίν Φιάλα

Φύγαμε

(Onward)

Κιν. Σχέδια

2020

ΗΠΑ

114'

Νταν Σκάνλον

«Χρυσές Νύχτες 2020»: Οι καλύτερες μικρού μήκους ταινίες της χρονιάς στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

(Οκτ. 29, 2020 - Οκτ. 30, 2020)

Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών

Για 7η συνεχή χρονιά οι Χρυσές Νύχτες φιλοξενούνται στο auditorium του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, την Πέμπτη 29 και την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου.